Polska zagra w Gdańsku z Holandią po 16 latach przerwy

fot.Aidan Crawley/EPA

Holandia w piątek zremisowała w Dublinie z Irlandią 1:1 fot.Aidan Crawley/EPA

Po 16 latach polscy piłkarze ponownie zmierzą się z Holandią. Środowy towarzyski mecz, który rozegrany zostanie na Stadionie Energa Gdańsk, będzie dla biało-czerwonych jednym z ostatnich sprawdzianów przed mistrzostwami Europy we Francji.

Holandia to najwyżej notowana drużyna, która nie zakwalifikowała się na mistrzostwa Europy. W rankingu FIFA zawodnicy „Oranje” zajmują 17. pozycję (Polska jest 27., tuż za Irlandią Północną).

– Brak Holandii we Francji to wielka niespodzianka i mecz z nią będzie dla nas bardzo wartościowym sprawdzianem. Ta drużyna należy do światowej czołówki i prezentuje piłkę na najwyższym poziomie. Na uwagę zasługuje zwłaszcza znakomita organizacja gry oraz świetne indywidualne techniczne umiejętności wszystkich zawodników. W konfrontacji z nią będziemy starali się doskonalić różne elementy i zgrywać poszczególne formacje. Po tym spotkaniu powinniśmy mieć bogaty materiał szkoleniowy do analizy – stwierdził trener Adam Nawałka.

Obie drużyny zagrały ze sobą 14 razy, ale ostatnio 16 lat temu – w 2000 roku w Lozannie lepsi okazali się rywale, którzy triumfowali 3:1. Bilans dotychczasowych spotkań także jest korzystny dla gości. „Pomarańczowi” wygrali pięć meczów, w trzech zwyciężyli Polacy, a sześć konfrontacji zakończyło się remisem. Bramki 19-15 dla „Oranje”.

Będzie to jednocześnie szóste spotkanie biało-czerwonych na Stadionie Energa Gdańsk. We wrześniu 2011 roku na inaugurację Polacy zremisowali 2:2 z Niemcami, w listopadzie 2012 roku przegrali 1:3 z Urugwajem, w sierpniu 2013 roku pokonali 3:2 Danię, w czerwcu 2014 roku wygrali 2:1 z Litwą, a w czerwcu ubiegłego roku zremisowali 0:0 z Grecją. Środową konfrontację obejrzy komplet 40 tysięcy widzów.

Holandia pojawi się w Gdańsku dopiero w dniu meczu. W piątek rywale Polaków zremisowali w Dublinie 1:1 z Irlandią.

(PAP)

Categories: Sport

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*