Polska reprezentacja oficjalnie powitana w wiosce olimpijskiej

Do będących już na masztach flag dołączyła także polska fot.Sergei Ilnitsky/EPA

Do będących już na masztach flag w czwartek dołączyła także polska fot.Sergei Ilnitsky/EPA

Reprezentacja Polski została oficjalnie powitana w wiosce olimpijskiej w Rio de Janeiro, a na maszt została wciągnięta biało-czerwona flaga. W uroczystości wzięli udział m.in. siatkarze, ciężarowcy i bokserzy. Igrzyska rozpoczną się w piątek i potrwają do 21 sierpnia.

Zwyczaj jest taki, że szefowa misji, w tym wypadku Marzenna Koszewska, przekazuje merowi wioski podziękowanie i drobny prezent, a on przyjmuje reprezentację.

– W prezencie przekazałam mapę świata z polskimi symbolami olimpijskimi. W zamian otrzymaliśmy figurkę w kształcie logo igrzysk z napisem Rio 2016 – powiedziała Koszewska.

Oprócz Polaków, w trwającej około 40 minut ceremonii w tzw. strefie międzynarodowej (ogólnie dostępnej dla dziennikarzy), okraszonej widowiskiem artystycznym, uczestniczyli sportowcy, trenerzy i działacze m.in. z Bośni i Hercegowiny, Gwinei i Węgier. Flagi tych krajów zatrzepotały w czwartkowe popołudnie na masztach obok biało-czerwonej.

– Jest pięknie. Cieszę się tymi igrzyskami jak małe dziecko. Wszystko mi się podoba – promieniała optymizmem szablistka Aleksandra Socha.

Z uśmiechem, choć trochę przez łzy, opowiadała o problemach Koszewska.

– Nadal nie jest wszystko tak, jak powinno. Najważniejsze, że już mamy wodę, ale np. nocą giną nam… łóżka. Wieczorem wchodzimy do apartamentów, by sprawdzić, czy wszystko gotowe na przyjazd kolejnej grupy i wszystko jest. Rano nagle nie ma – relacjonowała.

Szybko jednak uspokoiła, że ze wszystkim kierownictwo polskiej ekipy sobie radzi, a problemy są na bieżąco rozwiązywane.

(PAP)

Categories: Społeczeństwo, Sport

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*