Strona głównaSportPolska liderem grupy, wpadka Portugalii

Polska liderem grupy, wpadka Portugalii

-

Bramkarz Gibraltaru siedem razy wyciągał piłkę z siatki fot.Bartłomiej Zborowski/EPA

Polscy piłkarze dzięki zwycięstwu w portugalskim Faro nad Gibraltarem 7:0 zostali liderami grupy D na inaugurację eliminacji mistrzostw Europy. Swoje mecze wygrały także Niemcy i Irlandia. Sensacją była porażka Portugalii u siebie z Albanią 0:1 w grupie I.

Do końca roku biało-czerwonych czekają jeszcze trzy mecze eliminacyjne – w październiku podejmą w Warszawie Niemców oraz Szkotów, a w listopadzie zmierzą się na wyjeździe z Gruzinami.

Po inauguracyjnej kolejce Polska jest liderem grupy, ale trzy punkty mają także Niemcy i Irlandczycy. Mistrzowie świata, w składzie nieco różniącym się od tego z mundialu (trzech piłkarzy zakończyło karierę w kadrze, kilku leczy kontuzje), pokonali Szkotów 2:1. Obie bramki dla gospodarzy meczu w Dortmundzie zdobył Thomas Mueller, a dla Szkocji – Ikechi Anya.

Goście kończyli spotkanie w dziesiątkę, dwie żółte kartki zobaczył Charlie Mulgrew.

Cenne wyjazdowe zwycięstwo 2:1 nad Gruzją odniosła Irlandia. Największą w tym zasługę miał doświadczony Aiden McGeady, zdobywca dwóch bramek, w tym decydującej w ostatniej minucie. Efektowne trafienie dla gospodarzy zaliczył Tornike Okriaszwili.

Obecne eliminacje toczą się w nowych terminach – w pierwszej kolejce zespoły rywalizują od niedzieli do wtorku (codziennie po trzy grupy).

W niedzielę – oprócz grupy D – rywalizowali także piłkarze w grupach F oraz I. Sensacją wieczoru była porażka Portugalii w Aveiro z Albanią 0:1. Bramkę dla gości zdobył znany z polskich boisk Bekim Balaj, do niedawna zawodnik Jagiellonii Białystok. W składzie miejscowych zabrakło kontuzjowanego Cristiano Ronaldo.

W innym spotkaniu tej grupy Dania pokonała Armenię 2:1, choć przegrywała do 65. minuty po golu najsłynniejszego zawodnika gości Henricha Mchitarjana z Borussii Dortmund. Zwycięstwo gospodarzom zapewnili w Kopenhadze Pierre-Emile Hoejbjerg (kolega klubowy Roberta Lewandowskiego z Bayernu) oraz doświadczony Thomas Kahlenberg.

Oba zespoły znają się doskonale z eliminacji mistrzostw świata 2014. Wówczas Duńczycy sensacyjnie przegrali w czerwcu 2013 roku u siebie z Armenią aż 0:4, a na wyjeździe wygrali 1:0.

W niedzielnych spotkaniach grupy F zwycięstwa odnieśli tylko goście. Węgry uległy Irlandii Północnej 1:2, tracąc obie bramki w końcówce spotkania. Wyspy Owcze przegrały z Finlandią 1:3 (do przerwy prowadziły 1:0), a dwa gole zdobył były piłkarz Widzewa Łódź Riku Riski. Z kolei w „rewanżu” za baraże eliminacji MŚ 2014 Rumunia pokonała w Pireusie uczestnika mundialu – Grecję 1:0, choć od 53. minuty musiała grać w dziesiątkę.

W ME 2016 po raz pierwszy zagrają 24 zespoły (do tej pory 16). Do turnieju z kwalifikacji awansują bezpośrednio drużyny z pierwszych i drugich miejsc w dziewięciu grupach oraz najlepsza z trzeciej lokaty. Pozostałych osiem ekip z trzecich miejsc utworzy cztery pary barażowe, których zwycięzcy również wystąpią w Euro 2016. Francja ma zapewniony udział jako gospodarz.

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.