Pjongczang – olimpijski dzień w skrócie, poniedziałek 12 lutego

Jamie Anderson zdobyła w snowboardowej konkurencji slopestyle drugi olimpijski złoty medal fot.Fazry Ismail/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Reprezentacja Niemiec prowadzi w tabeli medalowej igrzysk olimpijskich w Pjongczangu po 18 ze 102 finałów. Jej dorobek to cztery złote, jeden srebrny i dwa brązowe krążki. Polacy dotychczas nie stanęli na podium w Korei Południowej.

W poniedziałek Niemcy wzbogacili się o trzy medale, po jednym każdego koloru. Złoto w biathlonowym biegu na dochodzenie na 10 km zdobyła Laura Dahlmeier, najlepsza również w sprincie na 7,5 km dwa dni wcześniej. W niedzielę na 10 km najszybszy był z kolei Arnd Peiffer. Mistrzem olimpijskim został w Pjongczangu także skoczek narciarski Andreas Wellinger.

Najczęściej na podium stawali Norwegowie, przy czym w poniedziałek uzyskali dopiero drugi złoty medal – w skokach narciarskich najlepsza okazała się Maren Lundby. Poza tym Skandynawowie wywalczyli cztery srebrne i trzy brązowe krążki.

Natalia Czerwonka zajęła dziewiąte miejsce w olimpijskim wyścigu łyżwiarskim na 1500 m w Pjongczangu. Dziesiąty medal igrzysk i piąty złoty wywalczyła Holenderka Ireen Wuest, ale na tym dystansie triumfowała po raz ostatni osiem lat temu w Vancouver.

x x x

Laura Dahlmeier zdobyła w Pjongczangu drugi złoty medal olimpijski. Po triumfie w sobotę w sprincie na 7,5 km, Niemka wygrała także bieg na dochodzenie na 10 km. Najlepsza z Polek Weronika Nowakowska uplasowała się na 30. pozycji.

x x x

Francuz Martin Fourcade wygrał w Pjongczangu olimpijską rywalizację w biathlonowym biegu na dochodzenie na 12,5 km. Niespodziewanie srebrny medal zdobył Szwed Sebastian Samuelsson, a brązowy – Niemiec Benedikt Doll. Grzegorz Guzik zajął 56. miejsce.

x x x

Reprezentacja Kanady zdobyła w Pjongczangu złoty medal w rozgrywanym po raz drugi w historii igrzysk konkursie drużynowym w łyżwiarstwie figurowym. Srebrny krążek wywalczyli Olimpijczycy z Rosji, a brązowy USA.

x x x

Norweżka Maren Lundby triumfowała w olimpijskim konkursie skoków narciarskich na normalnym obiekcie w Pjongczangu. Srebrny medal wywalczyła Niemka Katharina Althaus, a brązowy Japonka Sara Takanashi. Taka sama kolejność była po pierwszej serii. Polki nie startowały.

x x x

Mistrzyni olimpijska z Soczi w snowboardowej konkurencji slopestyle Amerykanka Jamie Anderson powtórzyła ten sukces na igrzyskach w Pjongczangu. Na kolejnych stopniach podium stanęły Kanadyjka Laurie Blouin i Finka Enni Rukajarvi. Polki nie startowały.

x x x

Mikael Kingsbury został mistrzem olimpijskim w narciarstwie dowolnym w jeździe po muldach. W finale, w ostatnim przejeździe, Kanadyjczyk zdobył 86,63 punktu, wysoko pokonując Australijczyka Matta Grahama. Brązowy medal zdobył Daichi Hara z Japonii.

x x x

x x x

Szwajcarzy Jenny Perret i Martin Rios pokonali w Pjongczangu Anastazję Bryzgałową i Aleksandra Kruszelnickiego 7:5 w półfinale olimpijskiej rywalizacji par mieszanych w curlingu. O złoty medal powalczą z Kanadyjczykami Kaitlyn Lowes i Johnem Morrisem.

x x x

Złota medalistka igrzysk w Soczi w saneczkarstwie Niemka Natalie Geisenberger prowadzi po dwóch ślizgach olimpijskiej rywalizacji w Pjongczangu. Druga jest jej rodaczka Dajana Eitberger. Ewa Kuls-Kusyk zajmuje 22., a Natalia Wojtuściszyn – 26. pozycję.

x x x

Przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl) Thomas Bach po zakończeniu igrzysk w Pjongczangu złoży wizytę w Korei Północnej – ujawniły cytowane przez agencję Reuters źródła w ruchu olimpijskim.

x x x

Snowboardziści specjalizujący się w konkurencjach alpejskich byli w poniedziałek ostatnią grupą, która w Centrum Olimpijskim im. Jana Pawła II w Warszawie odebrała nominacje do polskiej reprezentacji na XXIII Zimowe Igrzyska Pjongczang 2018.

x x x

Zaplanowany na poniedziałek slalom gigant kobiet na igrzyskach w Pjongczangu został przełożony na czwartek. Powodem były trudne warunki atmosferyczne.

x x x

Zmiany w programie igrzysk spowodowane niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi nie są jeszcze powodem do obaw o przebieg zawodów – oświadczył rzecznik Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Mark Adams.