Pjongczang – olimpijski dzień w skrócie, piątek 23 lutego

Szwedzi pokonali niespodziewanie Norwegię w biathlonowej sztafecie 4×7,5 km fot.Jeon Heon-Kyun/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Norwegia i Niemcy mają po 13 złotych krążków igrzysk olimpijskich w Pjongczangu, ale to Skandynawowie prowadzą w tabeli medalowej. Mają też w dorobku 14 srebrnych i 10 brązowych. Bilans Niemców to 13-7-6. Polacy są na 19. miejscu z jednym złotem i jednym brązem.

Skrót najważniejszych wydarzeń igrzysk olimpijskich w Pjongczangu:

Reprezentantki Kanady zajęły dwa pierwsze miejsca w olimpijskiej rywalizacji w narciarstwie dowolnym w konkurencji skicross w Pjongczangu. Złoty medal wywalczyła Kelsey Serwa, a srebrny Brittany Phelan. Brąz zdobyła Szwajcarka Fanny Smith.

x x x

Alina Zagitowa, która w maju skończy zaledwie 16 lat, zwyciężyła w olimpijskiej rywalizacji solistek w łyżwiarstwie figurowym, zdobywając pierwszy złoty medal dla Olimpijczyków z Rosji w Pjongczangu. Polki nie startowały.

x x x

Szwedzcy biathloniści zdobyli złoty medal w olimpijskiej rywalizacji sztafet 4×7,5 km w Pjongczangu. Srebro wywalczyli Norwegowie, a brąz Niemcy. Polacy nie startowali.

x x x

Sebastian Kłosiński zajął 17. miejsce w olimpijskim wyścigu łyżwiarskim na 1000 m w Pjongczangu. Drugi złoty medal igrzysk w Korei Południowej zdobył Holender Kjeld Nuis. Wcześniej triumfował na 1500 m. Pozostali Polacy – Konrad Niedźwiedzki był 23., a Piotr Michalski – 31.

x x x

Trzeba postawić na te dyscypliny, które dobrze rokują. Na nich powinna zostać oparta strategia rozwoju polskiego sportu, który w tym roku będzie dysponował rekordowym budżetem – powiedział w wywiadzie dla TV Republika szef resortu Witold Bańka.

x x x

Reprezentacje Korei Południowej i Szwecji awansowały do finału olimpijskiego turnieju kobiet w curlingu w Pjongczangu. W półfinale Koreanki pokonały Japonki 8:7, a Szwedki Brytyjki 10:5.

x x x

Hokeiści Niemiec pokonali w półfinale turnieju olimpijskiego w Pjongczangu mistrzów dwóch ostatnich igrzysk Kanadyjczyków 4:3 (1:0, 3:1, 0:2). W niedzielnym finale zmierzą się z Olimpijczykami z Rosji, którzy wcześniej wygrali z Czechami 3:0 (0:0, 2:0, 1:0).

x x x

Norweski biathlonista Emil Hegle Svendsen zdobył w piątek w Pjongczangu ósmy medal olimpijski w karierze. Wraz z kolegami zajął drugie miejsce w sztafecie 4 x 7,5 km. Jego łączny dorobek uzupełniają cztery złote krążki, dwa srebra i jeden brąz.

x x x

Amerykanka Lindsey Vonn, która wywalczyła w Pjongczangu brązowy medal olimpijski w narciarstwie alpejskim, rozsypała prochy zmarłego niedawno dziadka nieopodal trasy zjazdowej. Don Kildow przebywał w tym kraju podczas wojny koreańskiej w latach 1950-53.

x x x

Norwegowie Kristin Skaslien i Magnus Nedregotten, którzy zajęli czwarte miejsce w olimpijskim turnieju par mieszanych w curlingu, jeszcze przed zakończeniem igrzysk w Pjongczangu otrzymają brązowy medal. Stracili go zdyskwalifikowani za doping Olimpijczycy z Rosji.

x x x

W piątek olimpijski debiut zaliczył panczenista Sebastian Kłosiński. 25-latek zajął 17. miejsce w wyścigu na 1000 m igrzysk w Pjongczangu. „To była bardzo cenna lekcja. Za cztery lata do Pekinu pojadę walczyć o podium” – zapowiedział.

Medaliści i miejsca Polaków w piątkowych finałach:

BIATHLON

mężczyźni – sztafeta 4×7,5 km

1. Szwecja 1:15.16,50 (0 karnych rund + 7 doładowań)
(Peppe Femling, Jesper Nelin, Sebastian Samuelsson, Fredrik Lindstroem)
2. Norwegia strata 55,50 s (1+12)
(Lars Helge Birkeland, Tarjei Boe, Johannes Thingnes Boe, Emil Hegle Svendsen)
3. Niemcy 2.07,11 (3+10)
(Erik Lesser, Benedikt Doll, Arnd Peiffer, Simon Schempp)