Piłkarskie MŚ do lat 20 – turniej w Polsce bez Brazylii, znani wszyscy uczestnicy

Brazylia w eliminacjach do młodzieżowego mundialu wygrała tylko z Argentyną fot.Elvis Gonzalez/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Piłkarze Brazylii nie awansowali do mistrzostw świata do lat 20, które od 23 maja do 15 czerwca odbędą się w sześciu polskich miastach. Po rywalizacji w Ameryce Południowej i Afryce znani są już wszyscy uczestnicy turnieju – łącznie 24 drużyny.

Ostatnimi zespołami, które zapewniły sobie awans, są Argentyna, Kolumbia, Urugwaj i Ekwador z Ameryki Południowej oraz Senegal, Nigeria, RPA i Mali z Afryki.

W grupie finałowej eliminacji w strefie Ameryki Południowej Brazylia odniosła tylko jedno zwycięstwo (w pięciu meczach) – w ostatniej kolejce pokonała 1:0 Argentynę. W efekcie zajęła dopiero piąte miejsce, jedynie przed Wenezuelą.

Polska jako gospodarz nie musiała grać w eliminacjach. Kibice zobaczą łącznie sześć drużyn z Europy – oprócz biało-czerwonych również Portugalię, Włochy, Ukrainę, Francję i Norwegię.

Z Azji wystąpią Japonia, Korea Południowa, Katar i Arabia Saudyjska, ze strefy CONCACAF (państwa Ameryki Północnej, Środkowej i Karaibów) – Honduras, Meksyk, Panama i USA, natomiast z Oceanii – Nowa Zelandia i Tahiti.

Największa na świecie juniorska impreza piłkarska rozpocznie się 23 maja – wówczas na stadionach w Łodzi, Gdyni, Bydgoszczy i Lublinie zostaną rozegrane pierwsze spotkania. Dzień później do gry włączą się Tychy oraz Bielsko-Biała.

Centrum turnieju będzie Łódź. Na stadionie Widzewa odbędzie się w sumie 10 meczów, m.in. otwarcia, finał i wszystkie trzy spotkania grupowe Polaków, prowadzonych przez trenera Jacka Magierę.

Faza grupowa potrwa do 31 maja i po dwóch dniach odpoczynku 16 najlepszych zespołów przystąpi do rywalizacji w 1/8 finału (2-4 czerwca). Ćwierćfinały zaplanowano na 7-8 czerwca w Łodzi, Gdyni, Tychach i Bielsku-Białej, a półfinały – 11 czerwca w Lublinie i Gdyni.

Turniej zakończy się 15 czerwca meczem finałowym w Łodzi, a dzień wcześniej w Gdyni odbędzie się spotkanie o trzecie miejsce.

Ceremonia losowania grup odbędzie się 24 lutego w Gdyni.

Format turnieju jest taki sam jak seniorskich mistrzostw Europy, czyli sześć grup po cztery drużyny. Do 1/8 finału awansują po dwie najlepsze z grup i cztery najlepsze z trzecich miejsc.

Mistrzostwa odbywają się co dwa lata od 1977 roku. Pierwsze zorganizowano w Tunezji, a trzy ostatnie – w Turcji (2013), Nowej Zelandii (2015) i Korei Południowej (2017), gdzie triumfowała Anglia. Najwięcej mistrzowskich tytułów mają na koncie Argentyna – sześć i Brazylia – pięć.

Uczestnicy MŚ do lat 20:

Europa: Polska (gospodarz), Francja, Norwegia, Portugalia, Ukraina, Włochy.

Ameryka Południowa: Argentyna, Ekwador, Kolumbia, Urugwaj.

CONCACAF: Honduras, Meksyk, Panama, Stany Zjednoczone.

Azja: Arabia Saudyjska, Japonia, Katar, Korea Południowa.

Afryka: Mali, Nigeria, Republika Południowej Afryki, Senegal.

Oceania: Nowa Zelandia, Tahiti.

(PAP)

Categories: Sport

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*