Strona głównaSport Piłkarski PP - problemy Cracovii, popis Piasta

Piłkarski PP – problemy Cracovii, popis Piasta

-

Piast Gliwice rozgromił na własnym boisku GKS Bełchatów aż 5:0 fot.Andrzej Grygiel/EPA

Cracovia i Piast są kolejnymi zespołami, które awansowały do ćwierćfinału Pucharu Polski. Krakowski zespół dopiero po dogrywce pokonał na wyjeździe trzecioligową Ostrovię Ostrów Wielkopolski 2:1, a drużyna z Gliwic wygrała u siebie z PGE GKS Bełchatów aż 5:0.

Mecz w Ostrowie, choć rozgrywany w środku tygodnia, w samo południe, obejrzało siedem tysięcy kibiców. Ponad połowę stanowiła młodzież ze szkół niemal całego powiatu ostrowskiego.

Drużyna z południowej Wielkopolski, by dotrzeć do 1/8 finału rozgrywek PP, musiała wyeliminować aż cztery zespoły, a w poprzedniej rundzie sensacyjnie pokonała Ruch Chorzów (2:1).

Teraz też była bliska sprawienia niespodzianki. Dopiero bramka Dariusza Zjawińskiego w dogrywce przerwała pucharowy sen trzecioligowej drużyny (czyli czwarty poziom rozgrowek).

Wcześniej Cracovia prowadziła po golu w 45. minucie Bartosza Kapustki. W drugiej połowie wyrównał jednak Damian Czech, na dodatek później gospodarze stworzyli dwie znakomite okazje, ale słupek i poprzeczka uratowała „Pasy” od utraty gola. Krakowianie dopiero w dodatkowych 30 minutach udokumentowali swoją wyższość, a decydującą bramkę zdobył w 98. minucie Zjawiński.

Mimo porażki szkoleniowiec Ostrovii Piotr Konstanciak gratulował swoim piłkarzom. – Będziemy czuli jednak niedosyt. Wszystko było na wyciągnięcie ręki – dodał trener gospodarzy.

Wieczorem odbyło się spotkanie w Gliwicach, gdzie Piast nie dał żadnych szans PGE GKS Bełchatów (5:0). Po dwie bramki zdobyli Hiszpan Gerard Badia i Dawid Janczyk (jedną z rzutu karnego), dla którego to pierwsze trafienia w barwach gliwickiego zespołu.

27-letni obecnie napastnik w sezonie 2005/06 zdobył z Legią Warszawa mistrzostwo Polski. Rok później został sprzedany do CSKA Moskwa za 4,2 mln euro. W rosyjskim klubie nie zrobił jednak furory. Od tego czasu występował m.in. w belgijskim Lokeren, Koronie Kielce i ukraińskim PFK Ołeksandrija, a latem trafił do Piasta.

Ozdobą środowego meczu była bramka na 5:0 w 75. minucie doświadczonego Konstantina Vassiljeva. Estończyk pokonał bramkarza rywali efektownym uderzeniem z ponad 40 metrów.

W sumie oba zespoły oddały w tym meczu aż 36 strzałów.

Dzień wcześniej awans wywalczyły Podbeskidzie Bielsko-Biała i Śląsk Wrocław. „Górale” wygrali na wyjeździe z Górnikiem Zabrze 4:2 (2:1). W drugiej połowie spotkanie było toczone w gęstej mgle. Dwa gole dla gości padły po samobójczych trafeniach.

W innym wtorkowym meczu 1/8 finału Śląsk Wrocław pokonał na wyjeździe drugoligową Stal Stalowa Wola 1:0. Podopieczni Tadeusza Pawłowskiego, którzy w ekstraklasie zgromadzili taki dorobek punktowy jak prowadząca Legia Warszawa i druga Jagiellonia Białystok (26), mieli sporo problemów z wyeliminowaniem drugoligowca.

Do nerwowej końcówki dla Śląska doszło m.in. za sprawą Sebastiana Mili, który w 78. minucie nie wykorzystał rzutu karnego. Goście bramkę na wagę zwycięstwa zdobyli dopiero w 87. minucie, gdy po uderzeniu głową do siatki trafił rezerwowy Juan Calahorro. Piłkarze Stali od 61. minuty musieli radzić sobie w osłabieniu po czerwonej kartce dla Marcina Kowalskiego.

W ćwierćfinale Śląsk zmierzy się z Legią lub Pogonią Szczecin, które swój mecz rozegrają w czwartek w Warszawie. W drugim czwartkowym spotkaniu tej fazy Lech Poznań podejmie Jagiellonię Białystok.

Znacznie wcześniej, już w połowie października, awans do ćwierćfinału zapewniło sobie dwóch drugoligowców (trzeci poziom rozgrywek) – Znicz Pruszków i Błękitni Stargard Szczeciński.

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.