Piłkarska LM – szwajcarski Kopciuszek rewelacją rozgrywek

fot.Georgios Kefalas/EPA

FC Basel trzy lata temu wyeliminował w LM Manchester United, w tym roku  ten sam los spotkał Liverpool fot.Georgios Kefalas/EPA

Nie milkną echa awansu piłkarzy FC Basel do 1/8 finału Ligi Mistrzów. Szwajcarski klub wyeliminował m.in. Liverpool, choć oba kluby dzieli finansowa przepaść. Gratulacje przesłał nawet największy krajowy rywal FC Zurich.

Przed ostatnim meczem w grupie B piłkarzom z Bazylei wystarczył remis w Anglii z „The Reds”. Spotkanie zakończyło się wynikiem 1:1 – bramkę dla gości w 25. minucie zdobył Fabian Frei, a wyrównał strzałem z rzutu wolnego Steven Gerrard (82).

Agencja Reutera przypomniała, że Liverpool zarobił w poprzednim sezonie za prawa telewizyjne w angielskiej ekstraklasie 152,97 mln dol. (97,54 mln funtów), podczas gdy FC Basel w swojej lidze zaledwie 2,48 mln dol.

O różnicy finansowej dzielącej oba kluby świadczy również inne porównanie – Liverpool wydał w lipcu 20 mln funtów na Serba Lazara Markovica (zobaczył czerwoną kartkę we wtorkowym spotkaniu), czyli ponad dwa razy więcej niż FC Basel na wszystkich piłkarzy pozyskanych w letnim okresie transferowym.

Zespół z Bazylei po raz kolejny potwierdził jednak, że trzeba się z nim liczyć. Np. trzy lata wcześniej wyeliminował w grupie Ligi Mistrzów Manchester United (sezon 2011/12).

Dzięki wtorkowemu rozstrzygnięciu drużyna ze Szwajcarii zajęła drugie miejsce w grupie B z siedmioma punktami. Liverpool, który zgromadził o dwa mniej, jest trzeci i wystąpi w Lidze Europejskiej.

Postawa FC Basel wzbudziła szacunek nawet wśród krajowych rywali. Za pośrednictwem Twittera gratulacje przesłał największy przeciwnik w Szwajcarii – FC Zurich.

– Nasza firma jest w pewnym sensie ograniczona w zakresie marketingu, więc musimy być sprytniejsi w innych dziedzinach. Inwestujemy dużo środków finansowych w nasz dział młodzieżowy i dążymy do tego, aby posiadać jedną trzecią składu złożoną z zawodników z tej sekcji – przyznał prezes FC Basel Bernhard Heusler podczas międzynarodowej konferencji w poprzednim tygodniu w Zurychu.

Jak dodał, klub stworzył atmosferę dającą zawodnikom poczucie, że mają dużo zaufania i szacunku jako ludzie. Ponadto – jak zaznaczył – trener Paulo Sousa może pracować swobodnie i ma pełne poparcie działaczy.

– Dla mnie i mojego sztabu, a szczególnie dla piłkarzy, ważne jest stworzenie jeszcze piękniejszej historii tego wspaniałego klubu. Zmierzamy w dobrym kierunku, aby osiągnąć wielkie rzeczy – przyznał Sousa po meczu z Liverpoolem.

(PAP)

Categories: Sport

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*