Strona głównaSportPiłkarska LE - zwycięstwa Borussii i Liverpoolu, remis Sevilli

Piłkarska LE – zwycięstwa Borussii i Liverpoolu, remis Sevilli

-

Liverpool po czterech kolejnych porażkach pokonał w końcu Manchester United fot.Peter Powell/EPA

Piłkarze Borussii Dortmund, z Łukaszem Piszczkiem w składzie, pokonali przed własną publicznością Tottenham Hotspur 3:0 w pierwszym meczu 1/8 finału Ligi Europejskiej. Z kolei Sevilla, bez Grzegorza Krychowiaka, zremisowała z FC Basel 0:0. Rewanże 17 marca.

W Dortmundzie gospodarze kontrolowali przebieg spotkania od początku do końca. Bramki zdobyli niezawodny Gabończyk Pierre-Emerick Aubameyang (w 30. minucie) oraz dwie Marco Reus (61. i 70.). Łukasz Piszczek rozegrał cały mecz.

Broniąca trofeum Sevilla nie zdołała pokonać w Bazylei pogromcy Lecha Poznań w ubiegłorocznych eliminacjach Ligi Mistrzów. Goście od 87. minuty grali w dziesiątkę po drugiej żółtej kartce dla Francuza Stevena N’Zonziego. W kadrze zespołu z Hiszpanii na ten mecz zabrakło Krychowiaka, który wraca do formy po kilkutygodniowej przerwie spowodowanej kontuzją. We wtorek Polak odbył już pierwszy pełny trening z drużyną.

Sevilla, triumfator dwóch ostatnich edycji LE, marzy na pewno o tym, aby rozegrać w tym sezonie jeszcze jeden mecz w Parku Św. Jakuba. Bazylea będzie bowiem gospodarzem tegorocznego finału.

W najciekawiej zapowiadającej się rywalizacji na tym etapie Liverpool zrobił pierwszy krok do ćwierćfinału i wyeliminowania odwiecznego rywala z Anglii – Manchesteru United. „The Reds” wygrali na własnym stadionie 2:0 i było to ich pierwsze zwycięstwo nad ekipą z Manchesteru po czterech kolejnych porażkach.

Zwłaszcza w pierwszej połowie dominacja gospodarzy była wyraźna. W 19. minucie Holender Memphis Depay sfaulował w polu karnym Nathaniela Clyne’a, a rzut karny chwilę później wykorzystał Daniel Sturridge. Gdyby nie hiszpański bramkarz David De Gea, „Czerwone Diabły” przegrywałyby do przerwy wyżej.

Po zmianie stron gra była bardziej wyrównana, ale drugiego gola dla podopiecznych trenera Juergena Kloppa – po błędzie Michaela Carricka – zdobył w 73. minucie strzałem z bliska Brazylijczyk Roberto Firmino.

Było to 195. spotkanie tych ekip, ale dopiero pierwsze w europejskich pucharach.

„Derbowym” meczem emocjonowali się też kibice w Hiszpanii, a Athletic Bilbao pokonał Valencię 1:0 po trafieniu w 20. minucie Raula Garcii.

Skuteczniejsi byli piłkarze innego hiszpańskiego zespołu – Villarrealu, którzy wygrali z Bayerem Leverkusen 2:0. Oba gola padły po strzałach francuskiego napastnika Cedrica Bakambu. W kadrze „Aptekarzy” zabrakło Sebastiana Boenischa.

Łącznie z ośmiu potyczek sześć wygrali gospodarze, a dwie zakończyły się remisem, co zwiastuje spore emocje w zaplanowanych na 17 marca rewanżach. Drużyny gości zdobyły ledwie dwa gole.