Strona głównaSportParaolimpiada - Polacy powiększają medalowy dorobek

Paraolimpiada – Polacy powiększają medalowy dorobek

-

Natalia Partyka fot.Dariusz Delmanowicz/EPA
Natalia Partyka zdobyła w Rio czwarty z rzędu złoty medal fot.Dariusz Delmanowicz/EPA

Kolejne medale XV Paraolimpiady zdobyli w Rio de Janeiro polscy sportowcy. Złoto wywalczyli Natalia Partyka w tenisie stołowym i Rafał Wilk w kolarstwie ręcznym, srebro Rafał Czuper w tenisie stołowym, Anna Harkowska w kolarstwie i Marzena Zięba w podnoszeniu ciężarów, a brąz Karolina Pęk w tenisie stołowym i Barbara Niewiedział w biegu na 400 m.

Partyka (Stowarzyszenie Sportowo-Rehabilitacyjne Szansa-Start Gdańsk) pokonała w finale kategorii 10 Chinkę Qian Wang 3-0 (11:8, 18:16, 11:5). To czwarty z rzędu złoty medal 27-letniej gdańszczanki. Wcześniej triumfowała w turniejach w Atenach, Pekinie i Londynie.

Wilk (ZKS Stal Rzeszów) wywalczył złoty medal w jeździe indywidualnej na czas w kolarstwie ręcznym (handbike). To trzeci krążek z tego kruszcu 41-letniego byłego żużlowca, który dwa poprzednie zdobył cztery temu w Londynie.

Czuper (PSSON Start Białystok, klasa 2) przegrał w finale z Francuzem Fabienem Lamiraultem, a Pęk (IKS Jezioro Tarnobrzeg, klasa 9) w meczu o brąz pokonała Brazylijkę Danielle Rauen.

Harkowska w kolarskiej jeździe indywidualnej na czas w kategorii C5 uległa tylko Brytyjce Sarah Storey, Trzecia była Amerykanka Samantha Bosco.

Zięba w kategorii +86 kg uzyskała w wyciskaniu 134 kg. Zwyciężyła Nigeryjka Josephine Orji, która wynikiem 154 kg poprawiła należący do niej rekord świata.

W biegu na 400 m zawodniczek z niesprawnością intelektualną Niewiedział (Ludowy Uczniowski Klub Sportowy MGOKSiR Korfantów) była trzecia, a Sabina Stenka-Szymańska (KMKL Sztorm Kołobrzeg) piąta. To trzeci paraolimpijski medal w karierze Niewiedział po dwóch złotych – w Sydney (2000) na 800 m i Londynie (2012) na 1500 m.

Polscy sportowcy zdobyli dotychczas w Rio de Janeiro 23 medale – pięć złotych, jedenaście srebrnych oraz siedem brązowych i zajmują 13. miejsce w tej klasyfikacji.