Nawałka: rozgrzewka za nami, pora na właściwy wyścig

Robert Lewandowski w meczu z Gibraltarem strzelił cztery bramki, powtórka z Niemcami i Szkocją mile widziana fot.Bartłomiej Zborowski/EPA

Robert Lewandowski w meczu z Gibraltarem strzelił cztery bramki, powtórka z Niemcami i Szkocją mile widziana fot.Bartłomiej Zborowski/EPA

Dopiero w piątek selekcjoner Adam Nawałka powoła piłkarzy z polskich klubów na mecze eliminacji mistrzostw Europy z Niemcami i Szkocją. O inauguracyjnym zwycięstwie nad Gibraltarem mówi, że była doskonałą rozgrzewką, ale dopiero teraz czas na właściwy wyścig.

Niespełna miesiąc temu w portugalskim Faro reprezentacja Polski wygrała z Gibraltarem 7:0, a cztery bramki strzelił napastnik Bayernu Monachium Robert Lewandowski. 11 października biało-czerwoni zagrają z mistrzami świata Niemcami, a trzy dni później ze Szkocją. Oba spotkania odbędą się na Stadionie Narodowym w Warszawie.

– Mecz z Gibraltarem można uznać za doskonałą rozgrzewkę, zresztą też tak do niego podchodziliśmy. Ale dopiero teraz rozpoczyna się właściwy wyścig w eliminacjach Euro 2016 – powiedział Nawałka na czwartkowej konferencji prasowej w Warszawie.

Już w poprzednim tygodniu trener powołał 20 kadrowiczów występujących na co dzień w drużynach zagranicznych. Nominacje do piłkarzy z krajowych zespołów wyśle dopiero w piątek 3 października. Jak przyznał, jest to związane z występami potencjalnych reprezentantów w czwartkowej, drugiej kolejce Ligi Europejskiej; m.in. Legia Warszawa zagra w Turcji z Trabzonsporem.

– Oczywiście, plany dotyczące strategii gry w najbliższych spotkaniach są przygotowane, ale zawsze z niecierpliwością czekamy na raporty medyczne. W pracy selekcjonera są takie sprawy, na które nie mam żadnego wpływu. W gronie 20 powołanych zawodników mamy już pewne niepokojące sygnały, ale wszystko okaże się w poniedziałek, kiedy rozpoczyna się zgrupowanie – stwierdził szkoleniowiec drużyny narodowej.

Nawałka ujawnił, że w piątek wyśle powołania prawdopodobnie do czterech-pięciu piłkarzy. Docelowo w kadrze ma być 24 zawodników.

– Jest grupa graczy, na których szczególnie liczymy i wierzę, że oni będą tymi, którzy pociągną reprezentację do zdobycia punktów z Niemcami i Szkocją. Moim zadaniem jest, aby taktycznie, motorycznie, ale przede wszystkim mentalnie przygotować graczy do meczów. Nastawienie jest bardzo ważne. Na zgrupowaniu czasu jest niewiele, raptem kilka dni, dlatego maksymalnie musimy go wykorzystać – dodał.

Z Niemcami, z którymi Polacy jeszcze nie wygrali, podopieczni Nawałki zmierzą się w następną sobotę, a już 14 października rywalem będzie Szkocja. Z tym zespołem biało-czerwoni przegrali w tym roku w konfrontacji towarzyskiej.

– Pamiętamy z kim gramy – Niemcy mają najlepszą drużynę na świecie, mamy do niej szacunek, ale nie możemy mieć lęku przed nią. Trzeba wyjść na boisko przekonanym o swoich atutach. I w ten sposób też zakończyć spotkanie w Warszawie – uważa Nawałka.

W przeszłości polskiej reprezentacji nigdy nie udało się rozegrać na wysokim poziomie dwóch bardzo dobrych spotkań w tak krótkim odstępie czasu…

– Zawsze najbliższy mecz jest najważniejszy, chociaż wiemy, że atuty trzeba zachować na obydwa występy. Wszyscy wierzymy, że spotkanie z Niemcami będzie przełomowe. Aczkolwiek zawsze boisko weryfikuje plany i marzenia – podsumował selekcjoner.

Dyrektor Departamentu Komunikacji i Mediów w PZPN Janusz Basałaj poinformował, że wszystkie bilety na obie potyczki w el. ME 2016 zostały już sprzedane.

– Zainteresowanie tym spotkaniem jest ogromne, i wśród kibiców, i przedstawicieli mediów. Do Polski wybiera się około stu niemieckich dziennikarzy, łącznie zgłosiło się kilkanaście stacji telewizyjnych – powiedział Basałaj.

Rywalami Polaków w grupie D są jeszcze reprezentacje Irlandii i Gruzji.

(PAP)

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Sport

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*