Najbardziej intratne imprezy sportowe na świecie

Dla wszystkich, którzy mają jeszcze jakieś wątpliwości, że piłka nożna jest sportem numer 1 na świecie, wystarczy statystyka. Ta finansowa, z której wynika, że nikt nie płaci lepiej – na liście dziesięciu najbardziej lukratywnych imprez, pierwsze trzy miejsca zajmuje właśnie “kopana”. W żadnym innym sporcie opartym na serii spotkań, zwycięskie drużyny nie mogą liczyć na więcej.

Co ciekawe, jednego z najgorzej opłacanych mistrzów znajdziemy w  National Basketball Association, gdzie sportowcy mogą liczyć na około 2,2 mln dolarów do podziału. Zakładając – prawie nierealną – opcję, że champion NBA wygrałby komplet spotkań w playoffs, przeciętna wypłata dla gracza mistrzowskiego zespołu wyniosłaby trochę powyżej 10 tysięcy dolarów. Czyli tyle, ile większość gwiazd dostaje za kilka minut gry podczas sezonu zasadniczego.

 

  1. Liga Mistrzów: 77 milionów milionów.  Najbardziej prestiżowy klubowy turniej piłkarski płaci tak, jak na taki prestiż przystało. Zespoły zaczynają zarabiać już za sam awans do rozgrywek, a znaczenie ma także wielkość i popularność ligi, z której pochodzi zwycięzca. Właśnie dlatego, ostatni mistrz, Chalsea Londyn zarobiła o 33 milionów więcej niż ten poprzedni – FC Barcelona
  2. Piłkarskie mistrzostwa Europy: 33 milionów dolarów. Dla wielu kibiców – i specjalistów – mistrzostwa Europy są tak samo ważne, jak mistrzostwa świata. Na pewno płacą więcej – Hiszpanie w minionym roku zarobili za pokonanie Włochów 33 miliony.
  3. Piłkarskie mistrzostwa świata – 31 milionów dolarów. Największy piłkarski turniej nie płaci najlepiej ale jak się jest reprezeentacją Hiszpanii, która wygrywa wszystko co można, to się nie narzeka.
  4. NFL Super Bowl, futbol amerykański – 15,5 milionów dolarów.  Każdy z zawodników otrzymuje około 200 tysięcy dolarów, ale ta suma obejmuje także wynagrodzenie za zwycięstwa w playoffs.
  5. MLB World Series, baseball – 14,8 milionów dolarów. Około 330 tysięcy dolarów dla każdego gracza zwycięskiej drużyny, to tylko  dodatek do wielomilionowych kontraktów wielu zawodników Major League Baseball.
  6. FedEx Cup, golf: 10 milionów dolarów. Seria czterech turniejów, gdzie zawodnik, który zdobędzie największą liczbę punktów, otrzymuje czek na 10 milionów.
  7. Dubai World Cup Night, wyścigi konne – 10 milionów dolarów.  Tak się złożyło, że zwycięski koń  – Monterosso – w tym najlepiej opłacanym wyścigu na świecie należał do szejka, którego ojciec jest…pomysłodawcą zawodów.
  8. Liga Europy – 9 milionów dolarów.  Turniej znany kiedyś jako Puchar UEFA jest nagrodą pocieszenia dla tych, którym nie udało się w Lidze Mistrzów.
  9. World Series of Poker – 8,7 mln dolarów. Największy pokerowy turniej na świecie – dla każdego, którzy zapłaci 10 tysięcy dolarów wpisowego.
  10. Puchar Świat w krykiecie – 4 miliony dolarów. Allen Stanford, finansista i  fanatyk krykieta organizował kiedyś turniej, gdzie nagroda była jeszcze większa, ale teraz siedzi w więzieniu, więc ostatni mistrz, reprezentacja Indii zarobiła “tylko” cztery miliony.

Przemek Garczarczyk

przemek-sponsorzy

Categories: Ciekawostki, Sport

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*