Strona głównaSportMŚ w klasie RS:X - Białecka ze złotym medalem dołączyła do Myszki

MŚ w klasie RS:X – Białecka ze złotym medalem dołączyła do Myszki

-

Małgorzata Białecka i Piotr Myszka nie mieli sobie równych fot.Facebook

Małgorzata Białecka (SKŻ Ergo Hestia Sopot) zdobyła w Izraelu złoty medal mistrzostw świata w windsurfingowej klasie RS:X. Już w piątek trofeum także tego samego koloru zapewnił sobie Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk). Oboje szykują się do igrzysk olimpijskich.

– Dwóch złotych medali na jednych mistrzostwach globu jeszcze nie mieliśmy – podkreślił wiceprezes Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasz Chamera.

O ile Myszka był już w 2010 roku mistrzem świata, to Białecka na podium imprezy tej rangi jeszcze nie stała. W ubiegłym roku w Mondello na Sycylii została wicemistrzynią Europy. Do sobotniego finałowego wyścigu w Ejlacie, przy bardzo słabym wietrze, startowała z pozycji liderki mając przewagę 11 punktów nad Holenderką Lilian de Geus. Zawodniczka Energa Sailing Team Poland dopłynęła do mety jako szósta i w klasyfikacji generalnej pozostała na pierwszej pozycji.

Czwarte miejsce zajęła Zofia Klepacka, a dziewiąte Kamila Smektała (obie YKP Warszawa). Srebrny medal przypadł Brytyjce Bryony Shaw, a brązowy de Geus.

Klepacka, brązowa medalistka londyńskich igrzysk, mistrzyni świata z 2007 roku, nie zdołała utrzymać trzeciej lokaty, jaką zajmowała przed startem do ostatniego wyścigu. Była w nim dziesiąta i ostatecznie uplasowała się tuż za podium. Przed nią na metę wpłynęła jej klubowa koleżanka Smektała, co dało jej dziewiątą pozycję w całych regatach.

W gronie mężczyzn Myszka był w sobotę dziewiąty, ale już dzień wcześniej cieszył się ze złotego medalu. Srebrny wywalczył Holender Dorian Van Rijsselberge, a brązowy jego rodak Kiran Badloe – obaj z identyczną liczbą punktów. Ostatni w stawce przypłynął mistrz Europy Paweł Tarnowski (SKŻ Ergo Hestia Sopot) i generalnie ukończył rywalizację na ósmym miejscu. Dwudzieste trzecie zajął brązowy medalista igrzysk Londyn 2012 Przemysław Miarczyński (SKŻ), a 25. Radosław Furmański, który w kategorii młodzieżowej do 21 lat sklasyfikowany został na trzeciej pozycji, zaś na szóstej Maciej Kluszczyński (obaj(DKŻ Dobrzyń).