MŚ w hokeju – Kane najskuteczniejszym Amerykaninem w historii

Patrick Kane może pochwalić się w mistrzostwach świata dorobkiem 36 punktów fot.Henning Bagger/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Amerykański hokeista Patrick Kane z dorobkiem 36 punktów stał się najbardziej skutecznym zawodnikiem reprezentacji swojego kraju w historii mistrzostw świata. W wygranym z Wielką Brytanią 6:3 meczu turnieju elity na Słowacji zdobył bramkę i miał dwie asysty.

Dzięki statystykom ze środowego spotkania Kane wyprzedził w klasyfikacji wszechczasów Marka Johnsona, mistrza olimpijskiego z 1980 roku, który w MŚ uzyskał 33 punkty (czyli gole plus asysty).

30-letni Kane to trzykrotny zdobywca Pucharu Stanleya (w barwach Chicago Blackhawks) i dwukrotny uczestnik igrzysk olimpijskich.

„To wyjątkowe, gdy myślisz o wszystkich wspaniałych amerykańskich graczach i wszystkich dzieciach, które dorastają w USA, marzących o graniu w hokeja oraz reprezentowaniu swojego kraju. Naprawdę podoba mi się ten turniej. Po raz trzeci w nim uczestniczę. Byłoby naprawdę miło zwyciężyć. Osiągnięcia osobiste i wyróżnienia też są całkiem miłe” – przyznał Kane.

Podczas ubiegłorocznych mistrzostw świata elity w Danii Amerykanie zajęli trzecie miejsce. Kane uzyskał wówczas 20 punktów (najwięcej) i został wybrany MVP turnieju. Wcześniej uczestniczył w światowym czempionacie w 2008 roku, gdy ekipa USA odpadła w ćwierćfinale.

W tegorocznych MŚ on i koledzy rywalizują w grupie A (w Koszycach). W czterech dotychczasowych meczach zdobyli osiem punktów.

(PAP)

Categories: Sport

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*