MŚ siatkarzy – Polacy zagrają z Bułgarią, Iranem, Kubą, Finlandią i Portoryko

Polscy siatkarze będą bronić tytułu mistrzowskiego fot.Bartłomiej Zborowski/Epa/REX/Shutterstock

Broniący tytułu polscy siatkarze zmierzą się z Bułgarią, Iranem, Kubą, Finlandią i Portoryko w grupie D przyszłorocznych mistrzostw świata we Włoszech i Bułgarii. Pierwszą fazę turnieju rozegrają w Warnie. Losowanie odbyło się w czwartek we Florencji.

Z czterech grup do drugiej rundy awansuje 16 zespołów, które utworzą cztery czterozespołowe grupy. Do następnego etapu rywalizacji przepustkę uzyska sześć drużyn, które przydzielone zostaną do dwóch trzyzespołowych grup. Ta faza zmagań wyłoni półfinalistów. Łącznie odbędą się 94 spotkania.

Silna wydaje się być grupa A, w której będą gospodarze, wicemistrzowie olimpijscy Włosi, wicemistrzowie Europy Słoweńcy, coraz mocniejsi na parkiecie Belgowie oraz nieobliczalni Argentyńczycy. Stawkę uzupełniają Japończycy oraz ekipa Dominikany, która wraca na mundial po 44 latach. Mecze tych zespołów rozgrywane będą w Rzymie i Florencji.

W drugiej „bułgarskiej” grupie w Ruse zmierzą się mistrzowie olimpijscy Brazylijczycy, prowadzeni przez Stephane’a Antigę Kanadyjczycy, triumfatorzy Ligi Światowej Francuzi, Holendrzy, Egipcjanie i Chińczycy.

Mistrzowie Europy Rosjanie i brązowi medaliści tej imprezy Serbowie znaleźli się w grupie C, której mecze odbywać się będą w Bari. O awans do kolejnej fazy powalczą z Amerykanami, Australijczykami, Tunezyjczykami i Kameruńczykami.

Polacy będą bronić tytułu, ale przez ostatnie cztery lata w kadrze doszło do sporych roszad. Zresztą nadal nie wiadomo, kto będzie trenerem biało-czerwonych. W minionym sezonie drużynę prowadził Włoch Ferdinando De Giorgi, ale po bardzo słabym roku i konflikcie w kadrze, związek postanowił rozwiązać z nim umowę. Teraz trwają poszukiwania nowego szkoleniowca. Prezes Jacek Kasprzyk chciałby, by był nim Polak. Nazwisko nowego trenera kibice mają poznać na przełomie roku.

Biało-czerwoni trafili na bardzo dobrze sobie znanych rywali. Z Bułgarią potyczki są „gorące” od lat. Tym bardziej w Warnie, gdzie miejscowi kibice reagują żywiołowo na każdą piłkę. Bałkańska ekipa nie jest jednak tak silna jak jeszcze kilka sezonów temu. Niemniej jednak to właśnie z gospodarzami zapowiada się najtrudniejszy pojedynek.

Zresztą emocji nie brakowało też w starciach z Irańczykami. Polacy regularnie mierzą się z nimi w Lidze Światowej i spotkania zazwyczaj były bardzo zacięte. Kubańczycy to wicemistrzowie świata sprzed siedmiu lat, ale są w głębokim kryzysie. Smaczku tej rywalizacji może dodać fakt, że w polskich barwach będzie już mógł zagrać Wilfredo Leon.

Z Finami biało-czerwoni rywalizowali w niedawnych mistrzostwach Europy i bez problemu ich pokonali, a Portoryko to zaledwie 29. drużyna w światowym rankingu.

Miastami-gospodarzami mistrzostw świata są także Bolonia, Mediolan, Turyn i Sofia. Mundial odbędzie się w dniach 10-30 września.

Ceremonia losowania odbyła się w słynnej „Sali Pięciuset” Palazzo Vecchio we florenckim ratuszu.

Grupy mistrzostw świata siatkarzy:

Grupa A (Rzym i Florencja): Włochy (organizator), Argentyna (7. miejsce w rankingu FIVB), Japonia (12), Belgia (15), Słowenia (23), Dominikana (38)
Grupa B (Ruse): Brazylia (1), Kanada (6), Francja (9), Egipt (13), Chiny (20), Holandia (25)
Grupa C (Bari): USA (2), Rosja (4), Serbia (11), Australia (16), Tunezja (24), Kamerun (30)
Grupa D (Warna): Bułgaria (organizator), Polska (3), Iran (8), Kuba (16), Finlandia (18), Portoryko (29)

(PAP)

Categories: Sport

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*