Szwedzkie media: pociąg odjechał bez nas

Sławomir Szmal był dla Szwedów zaporą trudną do przebycia fot.Gjorgji Licovski/EPA

Sławomir Szmal był dla Szwedów zaporą trudną do przebycia fot.Gjorgji Licovski/EPA

Szwedzkie media nie ukrywają zawodu po przegranym w Katarze meczu z Polską w 1/8 finału mistrzostw świata piłkarzy ręcznych. „Pociąg odjechał bez nas” – skomentował dziennik „Expressen”.

„Słaba gra bez motywacji, czekanie na piłki na stojąco i brak inicjatywy. Tylko 20 strzelonych bramek mówi za siebie” – ocenili komentatorzy kanału telewizji TV5 transmitującego turniej.

Szwedzkie media już przed meczem opisały dokładnie wszystkie „elementy siły”, i przewagi „koszmarnej Polski”, zwracając uwagę na to, że „w ostatniej dekadzie pojedynki z tym przeciwnikiem stały się już szwedzkim klasykiem”.

Po przegranym meczu komentarze są raczej skromne, gdyż potwierdziły wcześniejsze przewidywania i analizy. „Aftonbladet” ocenił szwedzki zespół krótko: „uczciwie mówiąc wszystko było do niczego”. W dalszej części dziennikarz gazety stwierdził: „Nasze marzenia legły w gruzach. Polska wyrzuciła nas z mistrzostw świata. Szwecja w pierwszych meczach turnieju imponowała i nadzieje rosły lecz w tym właśnie nadzwyczaj ważnym wszystko się zablokowało, jakby cała drużyna dostała masowych skurczy”.

Dziennik „Svenska Dagbladet” podkreśla, że „Polska siła pokazała braki w naszym zespole, który zgubił gdzieś rutynę. Po raz kolejny prześladujący nas od lat koszmarny przeciwnik wskazał nam nasze miejsce. Smutny koniec lecz nie był nie do przewidzenia. Szwecja po dobrych meczach fazy grupowej w spotkaniu, w którym miała walczyć o wszystko – zawiodła na całej linii”.

„Kompletny brak koncepcji ofensywnej w połączeniu z murem wysokich obrońców i pierwszorzędnie grającym Sławomirem Szmalem dał taki wynik jak widzieliśmy„ – ocenił dziennik „Dagens Nyheter”.

Wszystkie media zwracają uwagę na to, że głównym powodem słabej gry Szwecji była kontuzja stawu ramiennego najlepszego piłkarza Kima Anderssona, który nie był w stanie strzelać. „Aftonbladet” zwrócił uwagę jeszcze przed meczem, że „Polska też jest osłabiona brakiem swojego gwiazdora Krzysztofa Lijewskiego i kilku innych”.

Ekspert gazety Johan Flinck opisujący mecz na żywo stwierdził w pewnym momencie po kolejnej interwencji Szmala, że „ten człowiek powinien skończyć szkołę filmową i występować na dużym ekranie”.

Polscy piłkarze ręczni awansowali do ćwierćfinału. W poniedziałek pokonali Szwedów 24:20 (10:11) i w kolejnej rundzie zagrają w środę z Chorwatami.

(PAP)

Categories: Sport

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*