MŚ 2018 – afrykańskie drużyny w odwrocie

Senegal przegrał z Kolumbią i podzielił los pozostałych afrykańskich zespołów fot.Tatyana Zenkovich/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Po raz pierwszy od 1982 roku zabraknie afrykańskiej drużyny w fazie pucharowej piłkarskich mistrzostw świata. Podczas mundialu w Rosji z grup nie zdołały wyjść: Egipt, Maroko, Nigeria, Tunezja oraz Senegal.

W czwartek honor zespołów z „Czarnego Lądu” mógł uratować Senegal. „Lwy Terangi” potrzebowały remisu w meczu z Kolumbią, ale przegrały 0:1.

Podczas mundialu w 1986, 1990 i 1994 roku afrykański zespół grał w 1/8 finału, choć do turnieju przystępowały tylko trzy zespoły z tego kontynentu. Od 1998 roku Afryka ma pięciu reprezentantów na mundialu, a sześciu było ich w 2010, kiedy turniej odbywał się w RPA.

W 2002 roku do ćwierćfinału dotarł Senegal, a 12 lat później ten wyczyn powtórzyła Ghana. W najlepszej czwórce afrykańskiej drużynie jeszcze nie udało się znaleźć.

Z Afryki pochodzi 54 członków FIFA, tylko o jeden mniej niż z Europy. W Rosji gra jednak aż 14 ekip ze Starego Kontynentu. Szefowie Afrykańskiej Federacji (CAF) uważają taki podział miejsc za niesprawiedliwy, ale na fazie grupowej zatrzymały się tylko cztery europejskie zespoły – Polska, Islandia, Serbia i Niemcy.

(PAP)

Categories: Sport

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*