MŚ 2014 – Papież: niech mundial będzie świętem solidarności narodów

MŚ 2014 – Papież: niech mundial będzie świętem solidarności narodów

Papież Franciszek życzył organizatorom i uczestnikom mundialu w Brazylii, aby był on nie tylko świętem sportu, ale także solidarności między narodami. W specjalnym przesłaniu wyraził pragnienie, by MŚ w piłce nożnej przebiegły spokojnie i w duchu szacunku.

Papież Franciszek fot.Maurizio Brambatti/PAP/EPA

Papież Franciszek fot.Maurizio Brambatti/PAP/EPA

W telewizyjnym orędziu, rozpowszechnionym przez Radio Watykańskie w dniu inauguracji mistrzostw świata, Franciszek powiedział: „Sport jest narzędziem przekazywania wartości, które krzewią dobro osoby ludzkiej i pomagają zbudować pokojowe i braterskie społeczeństwo”.

W tym kontekście wymienił lojalność, wytrwałość, przyjaźń, dzielenie się z innymi i solidarność. Przypomniał o konieczności respektowania zasady fair play i poszanowania rywali.

„Ponieważ aby wygrać trzeba trenować, możemy dostrzec w tej praktyce metaforę naszego życia” – dodał.

„W życiu trzeba walczyć, ćwiczyć, zaangażować się by uzyskać ważne wyniki. Duch sportu przywołuje nam w ten sposób obraz wyrzeczeń potrzebnych do tego, by wzrastać w cnotach, tworzących charakter człowieka” – przyznał Franciszek.

Zauważył, że skoro, aby poprawić charakter człowieka trzeba intensywnie ćwiczyć, tym większe zaangażowanie trzeba włożyć w działania na rzecz dialogu i pokoju między jednostkami i narodami.

„Piłka nożna może i powinna być szkołą nauczania kultury spotkania, która przynosi zgodę i pokój. Aby wygrać trzeba przezwyciężyć indywidualizm, egoizm, wszystkie formy rasizmu, nietolerancji i instrumentalnego wykorzystania osoby ludzkiej” – oświadczył papież.

Zdaniem Franciszka, bycie „indywidualistą” w futbolu jest przeszkodą na drodze do sukcesu drużyny. „Podobnie jeśli jesteśmy indywidualistami w życiu i lekceważymy osoby, które nas otaczają, szkodę z tego powodu ponosi całe społeczeństwo”.

„Sekret zwycięstwa na boisku, ale i w życiu, tkwi w umiejętności poszanowania kolegi z drużyny, a także rywala. Nikt nie wygrywa sam, ani na boisku, ani w życiu” – powiedział Argentyńczyk. Podkreślił, że nikt nie może się izolować ani być wykluczany.

„Skoro na zakończenie tego mundialu tylko jedna drużyna narodowa może podnieść puchar jako zwycięzca ucząc się tego, czego uczy sport, wszyscy będziemy zwycięzcami dzięki umocnieniu więzów, które nas łączą” – dodał Franciszek.

Jednocześnie na profilu papieża na Twitterze ukazała się w czwartek następująca wiadomość od niego: „Życzę wszystkim wspaniałych mistrzostw świata w piłce nożnej, rozgrywanych w duchu prawdziwego bohaterstwa”.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Mundial 2014, Sport

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*