Strona głównaSportMP w skokach - Piotr Żyła złotym medalistą

MP w skokach – Piotr Żyła złotym medalistą

-

Piotr Żyła fot.Erwin Scheriau/EPA
Piotr Żyła po raz pierwszy w karierze wywalczył zimowe mistrzostwo Polski fot.Erwin Scheriau/EPA

Piotr Żyła (KS Wisła w Wiśle) zdobył we wtorek tytuł mistrza Polski w skokach narciarskich na dużym obiekcie w Wiśle Malince. Srebro wywalczył niespodziewanie Adam Ruda (ZTS Zakucie Zagórz), a brąz Jan Ziobro (WKS Zakopane). Rywalizowało 52 zawodników.

Żyła po raz pierwszy w karierze wywalczył zimą indywidualnie złoty medal krajowych mistrzostw. Wiślanin zdominował rywalizację. Oddał dwa długie skoki – 125,5 m i 131,5 m. Już po pierwszej serii jego przewaga punktowa nad kolejnym zawodnikiem wynosiła 16 pkt, a w finale wzrosła do 35,1 pkt.

Na drugim miejscu mistrzostwa ukończył 19-latek Ruda, który po pierwszej serii był dziesiąty po skoku na odległość 110,5 m. W finale uzyskał 127 m i wyprzedził większość rywali.

Ziobro, który awansował z siódmej pozycji na trzecią (114 m, 122,5 m), powiedział: – Pierwszy skok był nieco za krótki. Drugi był już lepszy, ale do naprawdę dobrych skoków, na które mnie stać, jeszcze wiele brakuje. Warunki były dziś trudne – wiatr z tyłu i płynąca w torach woda – ale równe dla wszystkich.

Wyjątkowo szczęśliwy był wicemistrz z Podkarpacia, tym bardziej, że na trybunach miał swoich kibiców. Po dekoracji zgotowali mu owację.

– Ich doping mnie poniósł – mówił z uśmiechem. „Nie spodziewałem się medalu. Pierwszy skok oddałem ze strachem, bo wcześniej trzy razy upadłem na treningu. Drugi był dobry, choć po wyjściu z progu czułem, że coś jest nie tak, zaczęło mnie +odciągać+, ale ostatecznie poszło mi dobrze” – dodał Ruda.

Po zakończeniu mistrzostw trener Łukasz Kruczek podał skład reprezentacji na pierwsze zawody 63. Turnieju Czterech Skoczni: Piotr Żyła, Dawid Kubacki, Jan Ziobro, Klemens Murańka i Aleksander Zniszczoł.