Mistrz olimpijski w pływaniu Horton wdzięczny kibicowi za uratowanie życia

Mark Horton fot.Facebook

Znamię Marka Hortona zauważone przez kibica okazało się czerniakiem fot.Facebook

Mistrz olimpijski w pływaniu na 400 m st. dowolnym Mark Horton podziękował w internecie anonimowemu kibicowi za uratowanie życia przez wykrycie we wczesnej fazie nowotworu. Osoba oglądająca w telewizji rywalizację w Rio de Janeiro zwróciła uwagę na znamię pływaka.

Napisała maila do lekarzy kadry australijskiej, a ci nie zlekceważyli anonimowego maila. Skontaktowali się z pływakiem i skierowali na badania. Te wykazały, że znamię było złośliwym nowotworem – czerniakiem. Jego wykrycie w najwcześniejszej fazie i natychmiastowe usunięcie najprawdopodobniej uratowało życie 20-latkowi.

– Chcę krzyczeć z wdzięczności do osoby, która zwróciła uwagę na moje znamię na piersi – napisał Horton na swoim profilu na jednym z portali społecznościowych pod zdjęciem po operacji usunięcia czerniaka.

Czerniak jest najczęściej diagnozowanym typem nowotworu złośliwego w Australii. Śmiertelność wśród mieszkańców antypodów z tego powodu jest dwu, a nawet trzykrotnie wyższa niż w USA, Wielkiej Brytanii, Kanadzie. Nowotwory skóry stanowią w Australii aż 80 procent wśród nowo wykrywanych zachorowań na raka.

(PAP)

Categories: Sport

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*