ME w siatkówce plażowej – Kołosińska i Brzostek z brązowym medalem

fot.Georg Hochmuth/EPA

Kinga Kołosińska i Monika Brzostek zdobyły pierwszy w historii polskiej  kobiecej siatkówki plażowej medal ME fot.Georg Hochmuth/EPA

Kinga Kołosińska i Monika Brzostek (obie AZS UMCS TPS Lublin) zdobyły w Klagenfurcie brązowy medal mistrzostw Europy w siatkówce plażowej. W meczu o trzecie miejsce pokonały Słowaczki Natalię Dubovcovą i Dominikę Nestarcovą 2:0 (21:17, 22:20).

Kobieca drużyna z Polski znalazła się w czołowej czwórce ME po raz pierwszy w historii. Jedyny dotychczas medal w tej imprezie dla biało-czerwonych wywalczyli dwa lata temu Grzegorz Fijałek i Mariusz Prudel – brązowy, również w Klagenfurcie.

Tuż przed rozpoczęciem sobotniego spotkania o brąz doszło do niecodziennej sytuacji. Drugi arbiter Szwajcar Jonas Personeni oświadczył się w obecności ponad sześciu tysięcy kibiców prowadzącej ten pojedynek swojej wieloletniej dziewczynie Austriaczce Ninie Hobi.

W pierwszym secie Polki wypracowały przewagę 13:8 i nie miały problemu z rozstrzygnięciem tej partii na swoją korzyść. W drugiej wydawało się, że Słowaczki doprowadzą do wyrównania w całym meczu, bowiem prowadziły już 18:15. Podopieczne trenera Łukasza Fijałka wróciły jednak do gry, a pomogły im w tym pomyłki rywalek. Końcówka należała do biało-czerwonych.

Brzostek i Kołosińska za wywalczenie trzeciego miejsca w Klagenfurcie otrzymały 400 punktów do rankingu, co jest istotne w kontekście walki o awans na przyszłoroczne igrzyska w Rio de Janeiro. Otrzymały także czek na 10 tysięcy euro.

Polki grają razem piąty rok. Dotychczas ich najlepszym wynikiem w seniorskiej rywalizacji w imprezach rozgrywanych w Europie było czwarte miejsce. W zawodach cyklu World Tour nigdy nie dotarły do dalszej fazy niż ćwierćfinał. W poprzednich ME odpadły w barażu o 1/8 finału, a w 2013 roku w zatrzymały się na czołowej „16”.

W decydującym spotkaniu półfinałowe pogromczynie Kołosińskiej i Brzostek Rosjanki Jewgienia Ukołowa i Jekaterina Birłowa uległy Niemkom Laurze Ludwig i Kirze Walkenhorst 0:2 (18:21, 18:21).

Wyniki sobotnich meczów w rywalizacji kobiet:

finał
Laura Ludwig, Kira Walkenhorst (Niemcy) -
Jewgienia Ukołowa, Jekaterina Birłowa (Rosja) 2:0 (21:18, 21:18)

o 3. miejsce: 
Kinga Kołosińska, Monika Brzostek (Polska) - 
Natalia Dubovcova, Dominika Nestarcova (Słowacja) 2:0 (21:17, 22:20)

(PAP)

Categories: Sport

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*