ME na żużlu – zwycięstwo Hampela w Toruniu na inaugurację cyklu

ME na żużlu – zwycięstwo Hampela w Toruniu na inaugurację cyklu

Jarosław Hampel wykorzystał dziką kartę i wygrał na toruńskiej Motoarenie fot.Lech Muszyński/EPA

Jarosław Hampel zwyciężył w pierwszym turnieju tegorocznego cyklu indywidualnych mistrzostw Europy na żużlu. W finale na toruńskiej Motoarenie pokonał Czecha Vaclava Milika, Łotysza Andrieja Lebiediewa i Przemysława Pawlickiego.

Świetnie zawody na toruńskiej Motoarenie rozpoczął Hampel, który od organizatorów cyklu SEC otrzymał dziką kartę na zawody w grodzie Kopernika. Swoje pierwsze dwa starty wygrał i wraz Czechem Vaclavem Milikiem był liderem klasyfikacji, z kompletem 6 punktów. Dopiero w trzecim starcie, po słabszym wyjściu spod taśmy i błędzie w drugim łuku, stracił punkty przyjeżdżając na końcu stawki. Po trzech seriach startów prowadzili Milik i Łotysz Andriej Lebiediew z ośmioma punktami, a za nimi trzech biało-czerwonych – Przemysław Pawlicki, Hampel i Krzysztof Kasprzak.

Z biegu na bieg stawka się wyrównywała. Przed ostatnią serią startów pomiędzy pierwszym a szóstym zawodnikiem w klasyfikacji różnica wynosiła tylko dwa punkty. Prowadził nadal Milik – 10 pkt, za nim byli Hampel i Lebiediew – po 9. Szansę na udział w barażu lub bezpośredni awans do finału spośród biało-czerwonych mieli jeszcze Kasprzak i Pawlicki. Wykorzystał ją ten ostatni. Zwyciężając w biegu 19. zapewnił sobie bezpośredni awans do finału, mimo że tyle samo punktów – po 10 – mieli Milik, Lebiediew i Jonsson. Ta trójka oraz uzupełniający stawkę, najlepszy spośród żużlowców z dziewięcioma punktami Rosjanin Grigorij Łaguta walczyła w barażu.

Po wyjściu spod taśmy Milik zamknął Lebiediewa i wyszedł na prowadzenie, którego nie oddał do końca. Obaj awansowali do walki o wygraną w Toruniu. Najlepiej spod taśmy z drugiego pola wystartował popularny „Mały”, a o zwycięstwo walczył z nim Milik. Reprezentant Polski nie dał jednak za wygraną i linię mety minął na czele, triumfując w turnieju w grodzie Kopernika. Trzeci był Lebiediew, a czwarty Pawlicki.

Kolejne zawody 15 lipca w niemieckim Gustrow.

Wyniki turnieju w Toruniu i klasyfikacja po pierwszych zawodach:

1. Jarosław Hampel       14 pkt. 
2. Vaclav Milik (Czechy)    12 
3. Andriej Lebiediew (Łotwa)  11 
4. Andreas Jonsson (Szwecja)  10 
5. Przemysław Pawlicki (Dania) 10 
6. Grigorij Łaguta (Rosja)   9 
7. Mateusz Szczepaniak     9 
8. Krzysztof Kasprzak      9 
9. Artiom Łaguta (Rosja)    8 
10. Kenneth Bjerre (Dania)   8 
11. Andriej Kudriaszow (Rosja) 7 
12. Kacper Gomólski       6 
13. Leon Madsen (Dania)     5 
14. Nicolai Klindt (Dania)   3 
15. Martin Smoliński (Niemcy)  2 
16. Paweł Przedpełski      2 
17. Mikkel Bech (Dania)     1

(PAP)

Categories: Sport

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*