ME koszykarzy – Rosja z Serbią w drugim półfinale

Koszykarze Serbii nie dali Włochom żadnych szans fot.Sedat Suna/EPA

Koszykarze Rosji pokonali w Stambule Grecję 74:69 (17:24, 14:13, 20:16, 23:16) i awansowali do półfinału mistrzostw Europy. W piątek ich rywalem w walce o finał będzie Serbia, która wygrała z Włochami 83:67 (18:17, 26:16, 15:15, 24:19). Pierwszy półfinał tworzą niepokonane do tej pory w turnieju drużyny Hiszpanii, obrońcy tytułu, oraz Słowenii.

Zespół Siergieja Bazarewicza, pierwszego Rosjanina w NBA, przegrywał przez trzy kwarty. W 30. min. doprowadził do remisu 51:51. W czwartej kwarcie koszykarze Sbornej zachowali więcej sił niż Grecy, którzy pudłowali nie tylko z dystansu (m.in. trafili tylko 5 z 20 rzutów zza linii 6,75 m), ale i z wolnych – tylko 50 proc. (10 z 20).

Najwięcej punktów dla Rosji uzyskał Aleksiej Szwed – 26, który miał też pięć asyst, ale i siedem strat. Double-double miał środkowy Brooklyn Nets Timofiej Mozgow – 15 pkt i 10 zbiórek. Najskuteczniejszymi wśród Greków, którzy awans do fazy pucharowej wywalczyli po zwycięstwie nad Polską (95:77), byli Nick Calathes – 25 pkt i Georgios Printezis – 19 pkt

Serbowie w pojedynku z Włochami tylko w pierwszych minutach przegrywali 2:7 i 10:13. Kolejne kwarty należały do wicemistrzów olimpijskich, którzy w czwartej odsłonie uzyskali najwyższe prowadzenie, różnicą 18 punktów (79:61 i 81:63) po akcjach Bogdana Bogdanovica, który od nowego sezonu będzie występował w Sacramento Kings oraz Vladimira Lucica. Wśród Włochów liderem punktowym był Marco Belinelli (Atlanta Hawks) – 18 pkt.

W fazie grupowej w Stambule Rosja pokonał Serbię 75:72.

Categories: Sport