LŚ siatkarzy – kadra Polski bez Mateusza Miki i Marcina Możdżonka

Mateusz Mika zmaga się od kilku miesięcy z kontuzją kolana fot.Maciej Kulczyński/EPA

Mateusz Mika zmaga się od kilku miesięcy z kontuzją kolana fot.Maciej Kulczyński/EPA

Mateusz Mika i Marcin Możdżonek nie znaleźli się w kadrze na Ligę Światową. Trener Ferdinando De Giorgi powołał 21 siatkarzy. W tym gronie jedynym zawodnikiem, który występuje za granicą jest Michał Kubiak (Panasonic Panthers/Japonia).

– To grupa zawodników, która będzie przygotowywać się do Ligi Światowej, ale nie wykluczam, że na mistrzostwa Europy skład będzie nieco inny. Teraz jednak jest już trzon drużyny, jaką chciałbym zacząć budować w najbliższych miesiącach – powiedział włoski szkoleniowiec biało-czerwonych.

Mika od kilku miesięcy zmaga się z urazem kolana. Trener, po rozmowie z zawodnikiem, doszedł do wniosku, że będzie lepiej, jeśli jeden z czołowych polskich przyjmujących zajmie się kuracją. Z kolei 32-letni Możdżonek, którego zabrakło już na igrzyskach w Rio de Janeriro, nie znalazł uznania w oczach selekcjonera.

Kadrowicze spotkają się po raz pierwszy 8 maja. Najpierw czekają ich badania w Warszawie, a później zgrupowanie w Spale, które zakończy się 20 maja meczem towarzyskim z Iranem w Katowicach. To będzie też debiut De Giorgiego w roli selekcjonera reprezentacji Polski, a także pożegnanie z kadrą wieloletniego libero Krzysztofa Ignaczaka.

Zgodnie z przepisami FIVB, w kadrze na LŚ musiało znaleźć się przynajmniej ośmiu z 14 zawodników, którzy grali w poprzedniej edycji oraz sześciu z 12 siatkarzy rywalizujących w igrzyskach w Rio de Janeiro.

Szansę debiutu w narodowych barwach w seniorskiej kadrze mogą dostać m.in. rozgrywający Marcin Komenda (Effector Kielce) i atakujący Łukasz Kaczmarek (Cuprum Lubin), który sukcesy osiągał także w siatkówce plażowej.

Rozgrywki LŚ rozpoczną się w pierwszy weekend czerwca. Polacy polecą na turniej do włoskiego Pesaro, gdzie zmierzą się z gospodarzami, Iranem i Brazylią. Tydzień później czeka ich podróż do Warny i starcia z gospodarzami, Brazylią oraz prowadzoną przez Stephane’a Antigę Kanadą. Trzeci weekend to zmagania w Katowicach i Łodzi z Amerykanami, Iranem i Rosją.

Turniej Final Six zaplanowany jest między 28 czerwca a 2 lipca w Brazylii.

Kadra siatkarzy na Ligę Światową 2017:

Rozgrywający: Fabian Drzyzga (Asseco Resovia Rzeszów), Grzegorz Łomacz (Cuprum Lubin), Marcin Komenda (Effector Kielce);

Atakujący: Łukasz Kaczmarek (Cuprum Lubin), Maciej Muzaj (Jastrzębski Węgiel), Dawid Konarski (ZAKSA Kędzierzyn-Koźle);

Środkowi: Bartłomiej Lemański, Piotr Nowakowski (obaj Asseco Resovia Rzeszów), Andrzej Wrona (Onico AZS Politechnika Warszawska), Karol Kłos (PGE Skra Bełchatów), Jakub Kochanowski (Indykpol AZS Olsztyn), Mateusz Bieniek (ZAKSA Kędzierzyn-Koźle);

Przyjmujący: Bartosz Kurek, Artur Szalpuk (obaj PGE Skra Bełchatów), Michał Kubiak (Panasonic Panthers/Japonia), Aleksander Śliwka, Wojciech Włodarczyk (obaj Indykpol AZS Olsztyn), Rafał Buszek (ZAKSA Kędzierzyn-Koźle);

Libero: Damian Wojtaszek (Asseco Resovia Rzeszów), Kacper Piechocki (PGE Skra Bełchatów), Paweł Zatorski (ZAKSA Kędzierzyn-Koźle).

(PAP)

Categories: Sport

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*