LN siatkarzy – Polacy w rezerwowym składzie chcą sprawić w Chicago niespodziankę

Bartosz Kwolek będzie w Chicago jedynym siatkarzem, który w ubiegłym zdobył z polskim zespołem mistrzostwo świata fot.Facebook

Polscy siatkarze w rezerwowym składzie wystąpią w rozpoczynającym się w środę turnieju finałowym Ligi Narodów. Biało-czerwoni deklarują jednak, że powalczą w Chicago o sprawienie niespodzianki.

Trener Vital Heynen wielokrotnie powtarzał, że priorytetem jest dla niego w tym sezonie sierpniowy turniej kwalifikacyjny do igrzysk. Fazę interkontynentalną LN – podobnie jak rok temu – wykorzystał do sprawdzenia szerokiej grupy zawodników i mocno rotował składem nie tylko w poszczególnych turniejach, ale i meczach. O ile jednak w poprzednim sezonie na Final Six zabrał już podstawowych siatkarzy, to tym razem w zdecydowanej większości zostali oni trenować w Zakopanem, a w Chicago zaprezentują się głównie młodzi gracze. Jedynym w tym gronie zawodnikiem, który był w ekipie biało-czerwonych, gdy ci we wrześniu obronili tytuł mistrzów świata, jest Bartosz Kwolek.

Do kadry po dwuletniej przerwie powrócił Karol Kłos. W „14” znalazło się poza nim jeszcze dwóch środkowych. Zbierający doświadczenie Norbert Huber oraz ściągnięty przez Heynena z wakacji Andrzej Wrona, który nie wystąpił w żadnym meczu fazy interkontynentalnej.

Na pozostałych pozycjach dominują młodzi siatkarze, którzy stanowią zaplecze w kadrze. Za rozegranie odpowiadać będą 25-letni Marcin Janusz i 23-letni jego imiennik Komenda. Na libero wystąpią 21-letni Jędrzej Gruszczyński i 23-letni Jakub Popiwczak. Bardziej doświadczonymi zawodnikami są atakujący Łukasz Kaczmarek i przyjmujący Bartosz Bednorz.

W Chicago Polacy wystąpią w grupie B, w której zmierzą się – kolejno – z Brazylijczykami i Irańczykami, dwoma najlepszymi ekipami fazy interkontynentalnej. W niej biało-czerwoni ulegli „Canarinhos” 1:3, a zespołowi z Bliskiego Wschodu 2:3.

W gr. A znaleźli się Amerykanie, ubiegłoroczni triumfatorzy Rosjanie i finaliści poprzedniej edycji Francuzi. Do półfinałów awansują po dwa zespoły.

Rok temu Polacy występ w Final Six zakończyli po pojedynkach grupowych.

Kadra polskich siatkarzy na Final Six:

rozgrywający: Marcin Janusz, Marcin Komenda;

atakujący: Bartłomiej Bołądź, Łukasz Kaczmarek, Maciej Muzaj;

środkowi: Norbert Huber, Karol Kłos, Andrzej Wrona;

przyjmujący: Bartosz Bednorz, Tomasz Fornal, Bartosz Kwolek, Piotr Łukasik;

libero: Jędrzej Gruszczyński, Jakub Popiwczak.

Terminarz turnieju finałowego Ligi Narodów w Chicago (godziny według czasu chicagowskiego):

10 lipca, środa
Polska – Brazylia (godz. 16.30)
USA – Francja (19.30)

11 lipca, czwartek
Polska – Iran (17.00)
Rosja – Francja (20.00)

12 lipca, piątek
Brazylia – Iran (17.00)
USA – Rosja (20.00)

13 lipca, sobota
1. półfinał – 1. drużyna z gr. A z 2. drużyną z gr. B (17.00)
2. półfinał – 2. drużyna z gr. A z 1. drużyną z gr. B (20.00)

14 lipca, niedziela
mecz o 3. miejsce (15.00)
finał (18.00)

(PAP)

Categories: Sport

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*