Strona głównaSportLiga MLS - pierwszy w historii triumf kanadyjskiego klubu

Liga MLS – pierwszy w historii triumf kanadyjskiego klubu

-

Toronto FC jest pierwszym kanadyjskim zespołem, który zdobył mistrzostwo MLS fot.Facebook

Piłkarze Toronto FC po raz pierwszy w historii triumfowali w amerykańskiej lidze MLS. W finale pokonali u siebie Seattle Sounders 2:0 i zrewanżowali się temu rywalowi za porażkę w rzutach karnych przed rokiem. Po raz pierwszy trofeum zdobył kanadyjski klub.

Toronto było w finale lepsze od pierwszego gwizdka sędziego, ale znakomicie w bramce Sounders spisywał się Sebastian Frei. Piłkę z siatki po raz pierwszy wyciągnął dopiero w 67. minucie, kiedy Amerykanin Jozy Altidore wykorzystał prostopadłe podanie Włocha Sebastiana Giovinco i wykończył akcję. Wynik ustalił w doliczonym czasie drugiej połowy Hiszpan Victor Vazquez. Były to jedyne gole stracone przez zespół z Seattle w fazie play off.

„To trofeum było obsesją przez ostatnie 364 dni. Nie tylko moją – każdego zawodnika z osobna, każdego trenera, każdego członka sztabu. Trudno opisać to tak, żeby ktoś z zewnątrz zrozumiał, jak nam się żyło z tą obsesją” – powiedział kapitan zwycięzców Amerykanin Michael Bradley.

Toronto było też najlepszym zespołem fazy zasadniczej, za co również otrzymało wyróżnienie, podobnie jak za tytuł najlepszej drużyny w Kanadzie.

„Minęło wiele czasu, nie brakowało złamanych serc, jak przed rokiem. Ale to była niesamowita podróż” – podkreślił trener Greg Vanney.

To pierwszy tak prestiżowy sukces klubu, który w MLS występuje od 2007 roku. Dopiero w 2015 udało mu się awansować do fazy play off – żadna inna drużyna w historii rozgrywek nie musiała czekać na to tak długo.