Lekkoatletyczne MME – dwanaście medali Polaków w szwedzkim Gavle

Mateusz Borkowski zdobył dla Polski jeden z szesciu złotych medali młodzieżowych mistrzostw Europy fot.Srdjan Suku/EPA-EFE/Shutterstock

Reprezentanci Polski zdobyli 12 medali w lekkoatletycznych mistrzostwach Europy do lat 23 w szwedzkim Gavle. Biało-czerwoni triumfowali w sześciu konkurencjach. W niedzielę złote krążki do ich dorobku dołożyli Mateusz Borkowski w biegu na 800 m i sztafeta pań 4×400 m.

Polska zajęła drugie miejsce w klasyfikacji medalowej MME w Gavle z 6 złotymi, 3 srebrnymi i 3 brązowymi medalami. Najlepsi byli Niemcy, którzy w Szwecji wywalczyli 9 złotych, 6 srebrnych i 6 brązowych medali, a trzeci Francuzi (5 złotych, 6 srebrnych, 6 brązowych). W historii mistrzostw Europy do lat 23, rozgrywanych co dwa lata od 1997 roku, Polacy nigdy wcześniej nie wygrali sześciu konkurencji.

Borkowski (RKS Łódź) dwa lata temu był w biegu na 800 m czwarty w MME rozgrywanych w Bydgoszczy. Tym razem uzyskał czas 1.48,75 i pozostawił w pokonanym polu drugiego w niedzielę reprezentanta Wielkiej Brytanii Spencera Thomasa – 1.49,06 i trzeciego Hiszpana Pablo Sancheza-Valladaresa – 1.49,36. To życiowy sukces podopiecznego trenera Stanisława Jaszczaka, który rok temu w Berlinie zajął piątą lokatę w seniorskim czempionacie Starego Kontynentu.

„Czuję się świetnie. Jestem teraz niezwykle szczęśliwy. Od początku miałem dziś odpowiednią taktykę. To mój drugi międzynarodowy medal. Moim pierwszym był brąz, który dostałem również w Szwecji – w Eskilstunie w ME U-20 w 2015 roku. Teraz zamierzam przygotować się do mistrzostw świata w Dausze” – podkreślił Borkowski.

Polki w finale rywalizacji sztafet 4×400 m pobiegły w składzie: Karolina Łozowska (AZS-AWF Katowice), Natalia Wosztyl (RLTL ZTE Radom), Natalia Widawska i Natalia Kaczmarek (obie AZS AWF Wrocław) i wyprzedziły po emocjonującym finiszu Brytyjki. Trzecie miejsce zajęły Niemki. Biało-czerwone uzyskały czas 3.32,56.

Dla Kaczmarek (AZS AWF Wrocław) to drugie złoto w tych zawodach, bo wcześniej zwyciężyła na 400 m indywidualnie. To ona na ostatniej zmianie przeprowadziła spektakularną pogoń za Brytyjką, do której traciła już ok. 30 metrów. Rywalkę „postawiło” na ostatnich pięćdziesięciu i to Polka pierwsza przecięła linię mety. Złoto wywalczone w Gavle jest pierwszym triumfem reprezentacji Polski w tej konkurencji na MME.

W piątek i sobotę młodzieżowymi mistrzami Europy zostali także Ewa Swoboda (AZS AWF Katowice) na 100 m, Konrad Bukowiecki (AZS UWM Olsztyn) w pchnięciu kulą oraz Cyprian Mrzygłód (AZS AWFiS Gdańsk) w rzucie oszczepem. Swoboda i Bukowiecki obronili tytuły wywalczone dwa lata temu w Bydgoszczy.

Dwa dni temu po srebrne krążki sięgnęli płotkarze Klaudia Siciarz (AZS AWF Kraków) i Michał Sierocki (AZS UMCS Lublin), a w niedzielę przed południem druga w chodzie pań na 20 km była Olga Niedziałek (WLKS Nowe Iganie), która przegrała jedynie z Turczynką Ayse Tekdal.

„Zanim tu przyjechałem marzyłem o medalu i naprawdę ciężko trenowałem. Czas nie jest najlepszy, ale w takich mistrzostwach nie zawsze chodzi o czas, a raczej o miejsce, które zajmujesz” – oceniła Niedziałek.

Brązowe medale wywalczyli w niedzielę Norbert Kobielski (MKS Inowrocław) w skoku wzwyż oraz żeńska sztafeta 4×100 m. Polski skoczek wzwyż w najlepszej próbie pokonał poprzeczkę zawieszoną na wysokości 2,23. Złoto zdobył Białorusin Maksim Niedasiekau – 2,29. Biało-czerwone sprinterki pobiegły w składzie: Klaudia Siciarz, Marlena Gola, Martyna Kotwiła i Ewa Swoboda uzyskując czas 44,08. Zwyciężyły Niemki – 43,45. Ta sama sztuka udała się także Oskarowi Stachnikowi (AZS AWF Wrocław), który stanął na najniższym stopniu podium w kończącej rywalizację w MME konkurencji – rzucie dyskiem. 21-letniemu Polakowi zmierzono w najlepszej, szóstej próbie – 60,01. Zwyciężył 20-latek ze Słowenii Kristjan Ceh – 63,82.

W ostatnim dniu zawodów czwarte miejsce w biegu na 1500 m zajęła Eliza Megger (LKS Pszczyna) czasem 4.25,12. Wygrała Brytyjka Jemma Reekie – 4.22,81, która była jedną z gwiazd mistrzostw wygrywając także rywalizację na 800 m. Dwa złote medale ze Szwecji wywozi także Dunka Anna Emilie Moller, która w niedzielę była najlepsza na 5000 m, a dzień wcześniej zdobyła złoto na dystansie 3000 m z przeszkodami. Tuż za podium finiszowała także męska sztafeta 4×400 m w składzie: Mateusz Rzeźniczak (RKS Łódź), Cezary Mirosław, Maciej Hołub (obaj AZS UMCS Lublin) i Tymoteusz Zimny (WKS Śląsk Wrocław). Tę rywalizację wygrali Niemcy.

(PAP)

Categories: Sport

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*