Johan Cruyff nie żyje. Przegrał walkę z nowotworem

Odszedł w otoczeniu rodziny i przyjaciół, przegrywając walkę z nowotworem fot.Koen van Weel/EPA

Odszedł w otoczeniu rodziny i przyjaciół, przegrywając walkę z nowotworem fot.Koen van Weel/EPA

W wieku 68 lat zmarł w Barcelonie legendarny holenderski piłkarz Johan Cruyff – poinformowała w czwartek jego rzeczniczka.W oświadczeniu na jego stronie internetowej napisano, że „zmarł w otoczeniu rodziny i przyjaciół, przegrywając walkę z nowotworem”.

Cruyff przez wiele lat znany był ze swojego nałogu nikotynowego. Raka płuc zdiagnozowano u niego w październiku ubiegłego roku. W lutym mówiąc o swoim leczeniu ocenił, że „po pierwszej połowie prowadzi 2:0 i jestem pewny, że wygra ten mecz”.

W 1991 roku, kiedy wykryto u niego chorobę wieńcową i przeszedł operację serca, postanowił rzucić palenie i zaczął promować zdrowy styl życia. Włączył się do kampanii antynikotynowej. W gazetach i na plakatach przestrzegał: „Futbol dał mi wszystko, ale palenie mogłoby mi to wszystko odebrać”.

W 1999 roku został wybrany najlepszym europejskim piłkarzem stulecia. W światowym zestawieniu zajął drugie miejsce, ustępując Pelemu. Jest trzykrotnym zdobywcą Złotej Piłki (1971, 1973, 1974), największe sukcesy odnosił jako zawodnik Ajaksu Amsterdam, Barcelony i reprezentacji Holandii. Podczas kariery powszechnie nazywano go „piłkarzem roku 2000”, bo zdaniem wielu wyprzedził swoje czasy.

W reprezentacji Holandii w latach 1966-1978 rozegrał 48 spotkań, w których zdobył 33 gole. Po zakończeniu kariery piłkarskiej został trenerem – pracował w Ajaksie i Barcelonie, a w ostatnich latach prowadził reprezentację Katalonii.

– Straciłem przyjaciela, świat stracił wielkiego człowieka, a środowisko piłkarskie wyjątkowego gracza. Najlepszego w historii – powiedział o Cruyffie inny wybitny piłkarz Michel Platini, podobnie jak Holender trzykrotny laureat Złotej Piłki.

– W 1970 roku, gdy miałem 15 lat, śledziłem w telewizji wszystkie mecze jego Ajaksu – dodał Platini.

Młodszy kolega z reprezentacji Holandii Ruud Gullit ocenił, że wraz ze śmiercią Cruyffa „Holandia straciła swoje okno na świat”.

– Dzięki niemu nasz futbol pojawił się na mapie świata – powiedział Gullit, mistrz Europy z 1988 roku, cytowany przez holenderski dziennik „De Telegraaf”.

„Słowa nie opiszą straty, jakiej doznaliśmy” – napisano w języku niderlandzkim na stronie internetowej holenderskiej federacji.

Rekordzista pod względem liczby występów w reprezentacji Niemiec Lothar Matthaeus ocenił z kolei, że Cruyff „był piłkarzem, który zrewolucjonizował futbol”.

(PAP)

Categories: Sport

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*