Ibrahimovic: Bjoern Borg jedynym Szwedem, który osiągnął mój poziom

Zlatan Ibrahimovic: „ja i Borg jesteśmy w sportowej Szwecji pod każdym względem nie do przebicia” fot.Facebook

Szwedzki piłkarz Manchesteru United Zlatan Ibrahimovic uznał, że jedynym sportowcem tego kraju, który może się z nim równać jest legendarny tenisista Bjoern Borg. „W Szwecji nie widzę nikogo innego w tej klasie” – powiedział.

Piłkarz wyjaśnił, że Borg i on mają wiele wspólnego, lecz zwłaszcza pochodzenie „znikąd”. Ibrahimovic urodził się i wychował w Rosengard, dzielnicy Malmoe uważanej za najbardziej kryminogenną strefę w Szwecji. Borg z kolei pochodzi z Soedertaelje, przemysłowego miasta położonego 30 kilometrów od Sztokholmu, również zdominowanego przez imigrantów. W latach 70-tych, kiedy Borg świecił sukcesy, właśnie ta miejscowość była synonimem bardzo niebezpiecznego miejsca.„Przede wszystkim jednak obaj mamy takie cechy, jak uparte dążenie do wielkiego celu i świadomość, że nie istnieją rzeczy i dokonania, które są niemożliwe. Osiągnięcia Borga w dalszym ciągu mnie napędzają i motywują” – powiedział Ibrahimowic w wywiadzie dla magazynu „Cafe”.35-letni Szwed po odniesieniu poważnej kontuzji kolana 20 kwietnia, która może oznaczać koniec kariery, wyjawił plany na przyszłość.„Zamierzam powrócić do Szwecji. To jest mój kraj. Tu się urodziłem i wychowałem i z tym krajem się identyfikuję. Nie zamierzam jednak wracać do Malmoe, ani mieszkać na stałe w dużym mieście. Chcę mieć święty spokój. Po tylu latach codziennego kontaktu z mnóstwem ludzi, podróżach, życiu w asfalcie i betonie, chcę przebywać z rodziną w naturze” – powiedział „Ibra”.Zwrócił też uwagę na inne podobieństwa pozasportowe, jak umiejętność finansowego zabezpieczenia życia po zakończeniu kariery poprzez umiejętne inwestycje.

Piłkarz posiada wiele nieruchomości na całym świecie, lecz trzy najważniejsze są w Szwecji. Jest to luksusowy dom o powierzchni 950 metrów kwadratowych w centrum Sztokholmu przerobiony z kościoła ewangelickiego, 100-hektarowa posiadłość na północy kraju oraz wyspa Daevensoe niedaleko Sztokholmu nad jeziorem Maelaren.

Według tygodnika „Veckans Affaerer”, który co roku publikuje listę szwedzkich miliarderów, Ibrahimovic znajduje się na 147. miejscu z majątkiem 1,2 miliarda koron (125 mln euro).

Borga z kolei na tej liście nie ma, lecz dziennik „Expressen” podkreślił, że jego majątek jest „ogromną i skrzętnie skrywaną zagadką” i tylko w ostatnich 10 latach zarobił 47 milionów euro na sprzedaży praw do swojego nazwiska. Posiada mieszkanie o powierzchni 270 metrów na najdroższej ulicy Sztokholmu Strandvagen, kilkadziesiąt metrów od „kościoła” Ibrahimovica oraz ogromnej wartości posiadłość na wyspie Ingaro.

Borg w latach 1974-82 wygrał 64 turnieje, w tym 11 wielkoszlemowych. Pięć razy z rzędu triumfował w Wimbledonie i sześć razy w French Open.

Ibrahimvic rozegrał 116 meczów w reprezentacji narodowej, strzelając 62 bramki. Grał w najlepszych klubach Europy, jak Ajax Amsterdam, Juventus, Milan, Inter, Barcelona, Paris-Saint-Germain i Manchester United.

„Ja i Borg jesteśmy w sportowej Szwecji pod każdym względem nie do przebicia” – podkreślił Ibrahimovic.

(PAP)

Categories: Sport

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*