El. MŚ 2018 – zwycięstwa Czarnogóry i Danii

Anglia zremisowała w Szkocji i utrzymała pierwsze miejsce w grupie F fot.Robert Perry/EPA

Po hat-tricku Roberta Lewandowskiego, już czwartym w reprezentacji, polscy piłkarze pokonali w Warszawie Rumunów 3:1 i zrobili kolejny krok ku mundialowi w Rosji. Biało-czerwoni prowadzą wyraźnie w tabeli grupy E eliminacji, choć w sobotę wygrały też Czarnogóra i Dania.

Po porażce w Warszawie Rumuni praktycznie odpadli z rywalizacji o zwycięstwo w grupie. Do Polaków tracą już 10 pkt. O sześć mniej niż biało-czerwoni mają Czarnogórcy i Duńczycy.Ci pierwsi pokonali na własnym terenie Armenię 4:1, a hat-tricka skompletował Stevan Jovetic. Szczególnej urody był gol na 4:0 zdobyty przewrotką. Z kolei Duńczycy dość pewnie w Ałmatach wygrali z Kazachami 3:1. Jeszcze w pierwszej połowie kapitan gospodarzy Baurżan Isłamchan został ukarany czerwoną kartką.

Kolejne mecze eliminacyjne w grupie E – 1 września. Biało-czerwoni w Kopenhadze zmierzą się z Danią.

Spośród innych spotkań w sobotę najciekawiej było na Hampden Park w Glasgow. Szkocja zremisowała z odwiecznym rywalem – Anglią 2:2, a aż trzy gole padły w samej końcówce.

Prowadzenie dla niepokonanych w eliminacjach gości zdobył w 70. minucie Alex Oxlade-Chamberlain. Później – w 87. i 90. minucie – w bliźniaczy niemal sposób dwa rzuty wolne na bramki efektownymi uderzeniami lewą nogą zamienił Leigh Griffiths. Były to jego premierowe trafienia w narodowych barwach. W trzeciej minucie doliczonego przez arbitra czasie gry do remisu w 115. potyczce obu reprezentacji doprowadził Harry Kane i odebrał Szkotom nadzieje na pierwsze od 1999 roku zwycięstwo nad Anglią, której z kolei na własnym terenie nie pokonali od 32 lat.

Anglia z 14 pkt prowadzi w grupie F. O dwa punkty wyprzedza Słowację, która wygrała na wyjeździe z Litwą 2:1 po bramkach Vladimira Weissa i Marka Hamsika. Znany z polskiej ligi Darvydas Sernas w końcówce zmniejszył rozmiary porażki.

„Obowiązkowe” zwycięstwo odnieśli Niemcy, którzy w Norymberdze wygrali z San Marino 7:0. Trzy gole zdobył niedawny debiutant w kadrze Sandro Wagner. Mistrzowie świata mają komplet 18 punktów i o pięć dystansują Irlandię Północną, która po golu Stuarta Dallasa tuż przed końcowym gwizdkiem zapewniła sobie wygraną w Baku z Azerbejdżanem. Coraz mniej szans na awans mają Czesi, którzy zremisowali w Oslo z Norwegią 1:1.