El. ME 2020 – Polska wśród drużyn, które mogą awansować

Polscy piłkarze mogą już w niedzielę świętować awans do mistrzostw Europy fot.Leszek Szymanski/EPA-EFE/Shutterstock

Sześć punktów w meczach z Łotwą i Macedonią Północną – w czwartek w Rydze i w niedzielę w Warszawie – może wystarczyć polskim piłkarzom, by awansować do mistrzostw Europy. Kluczowy może jednak okazać wynik potyczki najgroźniejszych rywali biało-czerwonych – Słowenii z Austrią.

Od czwartku do następnego wtorku kibiców na Starym Kontynencie czeka kolejna dawka 55 eliminacyjnych spotkań. Kilka zespołów już w październiku może się cieszyć z awansu do Euro 2020. W tym gronie jest też polska reprezentacja, choć w jej przypadku nie wszystko zależy od niej samej.

Po sześciu seriach zmagań w grupie G biało-czerwoni mają 13 punktów i są na czele tabeli. Dwa punkty mniej zgromadziła do tej pory Słowenia, a trzy mniej ma Austria. W czwartek nie dojdzie do bezpośrednich konfrontacji między zespołami czołówki, a teoretycznie najłatwiejsze zadanie czeka biało-czerwonych, którzy zagrają z zamykającymi tabelę z zerowym dorobkiem punktowym Łotyszami. Słowenia w Skopje zmierzy się z Macedonią Północną, a Austria w Wiedniu podejmie Izrael. Niezależnie od ich rezultatów ekipa trenera Jerzego Brzęczka nie będzie jeszcze pewna paszportów na Euro 2020.

Zakładając dwie wygrane Polaków w najbliższych spotkaniach oraz zwycięstwa w czwartek Słoweńców i Austriaków, biało-czerwoni będą świętować awans w niedzielę, o ile Słowenia pokona Austrię. Wtedy ich przewaga nad zespołem prowadzonym przez Franco Fodę wzrosłaby do sześciu punktów na dwie kolejki przed końcem kwalifikacji, a decydujący byłby lepszy bilans bezpośrednich meczów.

Gdyby Austriakom wcześniej miała się powinąć noga z Izraelem, to korzystniejszy dla biało-czerwonych byłby w Wiedniu remis, gdyż w przypadku wygranej gości, to oni włączyliby się do walki o jedno z dwóch czołowych miejsc oznaczających awans, a mają już za sobą oba pojedynki ze Słowenią, więc Polacy nie mogliby liczyć, że któryś z tych konkurentów jeszcze na pewno straci punkty. Do tego Izraelczycy ze względu na początek święta Sukkot, przypadający 13 października, drugie spotkanie w tym cyklu eliminacji rozegra dwa dni później niż pozostałe drużyny grupy G.

Poza Polską, w najbliższych dniach przepustkę do ME może sobie zapewnić kilka innych zespołów. W tym gronie jest np. Anglia, której wystarczy wyjazdowe zwycięstwo nad Czechami. Wszystko dlatego, że piątkowych przeciwników czeka jeszcze spotkanie z Kosowem, które również liczyć się w rywalizacji o jedną z dwóch czołowych lokat w grupie A.

Spore szanse ma też niepokonana w grupie B Ukraina. Piłkarze trenera Andrija Szewczenki zagrają u siebie z Litwą i Portugalią, która również jeszcze nie przegrała, ale w czterech występach dwukrotnie zremisowała, a kwalifikację do Euro 2020 zapewnią im cztery punkty.

Świetne pozycje wyjściowe mają też Hiszpanie (grupa F), których czekają dwa spotkanie w Skandynawii – z Norwegią i Szwecją, Włosi (gr. J) oraz Belgowie i Rosjanie, którzy zdominowali rywalizację w grupie I. W ich przypadku wygrane w pierwszych z dwóch październikowych potyczek mogą już przesądzić sprawę, ale pod warunkiem korzystnych rezultatów w innych spotkaniach. W innym przypadku kropkę nad i te reprezentacje postawią prawdopodobnie w drugim rzucie październikowych meczów.

W pozostałych grupach walka o dwa czołowe miejsca jest bardziej zacięta.

W gr. C ważna dla układu czołówki tabeli będzie czwartkowa konfrontacja w Rotterdamie, gdzie zajmujący obecnie trzecie miejsce Holendrzy podejmą mających trzy punkty więcej piłkarzy Irlandii Północnej. Wygrana gospodarzy sprawi, że te zespoły plus Niemcy będą mieć po 12 punktów, ale Wyspiarze po rozegraniu jednego spotkania więcej niż obaj rywale.

Kilka scenariuszy jest też możliwych w grupie D, gdzie o awans rywalizują Irlandia, Dania i Szwajcaria, które jeszcze nie doznały porażki. Liderem jest ekipa z Zielonej Wyspy, ale w sobotę i we wtorek czekają ją wyjazdy do najgroźniejszych przeciwników.

Jeszcze bardziej skomplikowana jest sytuacja w grupie E, gdzie nawet czwarta w tabeli Walia ma realne szanse skończyć zmagania w czołowej dwójce. Zadanie przed półfinalistą Euro 2016 jednak niełatwe, gdyż punktów muszą szukać na Słowacji i przed własną publicznością w Cardiff z wicemistrzem globu – Chorwacją. Zespół z Bałkanów prowadzi w tabeli z dorobkiem 10 pkt, a Słowacja i Węgry mają jeden mniej. Wyspiarze tracą do lidera cztery, ale rozegrali jedno spotkanie mniej.

W grupie H walka o premiowane prawem udziału w ME dwie pozycje powinna się rozegrać między Francją, Turcją – obecnie po 15 pkt, a Islandią – 12. „Trójkolorowi” – mistrzowie globu – przetestują w październiku obie te drużyny. Niżej stoją szanse Albanii (9 pkt), którą czekają wyjazdy do Turcji i Mołdawii.

Program meczów 7. i 8. kolejki oraz tabele grup eliminacji ME 2020:

grupa A

11 października, piątek
Podgorica: Czarnogóra – Bułgaria
Praga: Czechy – Anglia

14 października, poniedziałek
Prisztina: Kosowo – Czarnogóra
Sofia: Bułgaria – Anglia

grupa B

11 października, piątek
Charków: Ukraina – Litwa
Lizbona: Portugalia – Luksemburg

14 października, poniedziałek
Kijów: Ukraina – Portugalia
Wilno: Litwa – Serbia

grupa C

10 października, czwartek
Mińsk: Białoruś – Estonia
Rotterdam: Holandia – Irlandia Północna

13 października, niedziela
Mińsk: Białoruś – Holandia
Tallinn: Estonia – Niemcy

grupa D

12 października, sobota
Tbilisi: Gruzja – Irlandia
Kopenhaga: Dania – Szwajcaria

15 października, wtorek
Genewa: Szwajcaria – Irlandia
Gibraltar: Gibraltar – Gruzja

grupa E

10 października, czwartek
Split: Chorwacja – Węgry
Trnawa: Słowacja – Walia

13 października, niedziela
Budapeszt: Węgry – Azerbejdżan
Cardiff: Walia – Chorwacja

grupa F

12 października, sobota
Torshavn: Wyspy Owcze – Rumunia
Oslo: Norwegia – Hiszpania
Ta’Qali: Malta – Szwecja

15 października, wtorek
Bukareszt: Rumunia – Norwegia
Sztokholm: Szwecja – Hiszpania
Torshavn: Wyspy Owcze – Malta

grupa G

10 października, czwartek
Ryga: Łotwa – Polska
Skopje: Macedonia Północna – Słowenia
Wiedeń: Austria – Izrael

13 października, niedziela
Lublana: Słowenia – Austria
Warszawa: Polska – Macedonia Północna

15 października, wtorek
Beer Szewa: Izrael – Łotwa

grupa H

11 października, piątek
Andora la Vella: Andora – Mołdawia
Stambuł: Turcja – Albania
Reykjavik: Islandia – Francja

14 października, poniedziałek
Kiszyniów: Mołdawia – Albania
Reykjavik: Islandia – Andora
Paryż-St. Denis: Francja – Turcja

grupa I

10 października, czwartek
Nursułtan: Kazachstan – Cyor
Bruksela: Belgia – San Marino
Moskwa: Rosja – Szkocja

13 października, niedziela
Nursułtna: Kazachstan – Belgia
Glasgow: Szkocja – San Marino
Nikozja; Cypr – Rosja

Grupa J

12 października, sobota
Żenica: Bośnia i Hercegowina – Finlandia
Rzym: Włochy – Grecja
Vaduz: Liechtenstein – Armenia

15 października, wtorek
Turku: Finlandia – Armenia
Ateny: Grecja – Bośnia i Hercegowina
Vaduz: Liechtenstein – Włochy

(PAP)

Categories: Sport

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*