Strona głównaSportEkstraklasa piłkarska - udany debiut Czerczesowa w Legii

Ekstraklasa piłkarska – udany debiut Czerczesowa w Legii

-

Nemanja Nikolic zdobył w tym sezonie polskiej ekstraklasy już 15 bramek fot.Facebook

Piłkarze Legii Warszawa, prowadzeni po raz pierwszy przez rosyjskiego trenera Stanisława Czerczesowa, pokonali przed własną publicznością Cracovię 3:1 w 12. kolejce ekstraklasy. Z kolei Wisła Kraków tylko zremisowała bezbramkowo z Termalicą Bruk-Bet Nieciecza.

Czerczesow ostrożnie podchodził do obietnic przed spotkaniem z krakowianami. Na piątkowej konferencji prasowej podkreślał, że nie zna jeszcze do końca swoich zawodników, a tym bardziej drużyny rywali. Dotychczas poprowadził legionistów tylko w sparingu ze Świtem Nowy Dwór Mazowiecki, wygranym 6:0.

Tymczasem Legia zagrała bardzo dobrze, a popis tego wieczoru dał duet Nemanja Nikolic i Tomasz Jodłowiec. Węgier zdobył wszystkie bramki – w piątej, 53. i 63. minucie, powiększając swój dorobek w tym sezonie ekstraklasy do 15 (najlepsi rywale mają po sześć), natomiast reprezentant Polski trzykrotnie asystował. Honorowego gola dla gości uzyskał w 80. minucie Słowak Erik Jendrisek.

Sprowadzony latem z Videotonu Nikolic jest niebywale skuteczny. Legia zawdzięcza mu więcej niż połowę goli zdobytych w tym sezonie. W ekstraklasie tylko połowa zespołów strzeliła więcej bramek niż sam Węgier.

Wicemistrz Polski przeskoczył w tabeli niedzielnego rywala. Legia zgromadziła 20 punktów i jest trzecia, Cracovia z 18 zajmuje czwartą pozycję. Przed nimi są tylko Piast Gliwice (28) i jedyna niepokonana dotychczas ekipa ekstraklasy Pogoń Szczecin (21), która swój mecz 12. kolejki rozegra w poniedziałek. Rywalem będzie Zagłębie Lubin.

W Krakowie Wisła nie zdołała przełamać defensywy beniaminka z Niecieczy, choć okazji nie brakowało. „Biała Gwiazda” była jednak nieskuteczna, a i goście nie zdołali zamienić na bramkę żadnej ze swoich nielicznych sytuacji. W doliczonym czasie gry mecz został przerwany na kilkadziesiąt sekund, ponieważ na murawę wtargnął kibic.

Wisła jest dziewiąta w tabeli. Ma 15 punktów. Piłkarze z Niecieczy wyprzedzają ją o jeden.

W sobotę lider z Gliwic nie zdołał odnieść czwartego z rzędu zwycięstwa. Zamiast tego w Bielsku-Białej zanotował pierwszy w tym sezonie remis – z Podbeskidziem 2:2. „Górale” nie wywalczyli jeszcze w tym sezonie kompletu punktów przed własną publicznością.

Z kolei na dnie tabeli pozostał Lech Poznań, prowadzony pierwszy raz przez Jana Urbana, który zastąpił zwolnionego Macieja Skorżę. „Kolejorz” zremisował u siebie z Ruchem Chorzów 2:2 (dwa gole dla gości Mariusza Stępińskiego) i do zajmującego pierwsze bezpieczne miejsce Podbeskidzia brakuje mu sześciu punktów.

W trzecim sobotnim meczu Górnik Łęczna wygrał przed własną publicznością z Jagiellonią Białystok 3:2. Była to czwarta z rzędu porażka gości (w tym trzecia ligowa), którzy spadli na 11. miejsce. Mają 14 punktów, a zespół z Łęcznej zgromadził 17 i jest szósty.

W piątek przedostatni Górnik Zabrze zremisował w Gdańsku z Lechią 1:1, natomiast Śląsk przegrał we Wrocławiu z Koroną Kielce 0:1.

Wyniki meczów 12. kolejki ekstraklasy piłkarskiej:

Śląsk Wrocław - Korona Kielce 0:1 (0:1)
Bramki: 0:1 Airam Cabrera (35-karny).
Żółta kartka - Śląsk Wrocław: Krzysztof Danielewicz, Dudu Paraiba, Mariusz Pawelec.
Sędzia: Paweł Gil (Lublin). Widzów 5 580.

Lechia Gdańsk - Górnik Zabrze 1:1 (1:1)
Bramki: 0:1 Maciej Korzym (18), 1:1 Maciej Makuszewski (38).
Żółta kartka - Lechia Gdańsk: Adam Buksa, Maciej Makuszewski, Ariel Borysiuk, Piotr Wiśniewski. Górnik Zabrze: Roman Gergel.
Sędzia: Daniel Stefański (Bydgoszcz). Widzów 10 987.
W ostatniej minucie pierwszej połowy Górnik nie wykorzystał rzutu karnego. Mariusz Magiera strzelił nad poprzeczką.

Lech Poznań - Ruch Chorzów 2:2 (1:2)
Bramki: 0:1 Mariusz Stępiński (1-głową), 0:2 Mariusz Stępiński (25-głową), 1:2 Szymon Pawłowski (41), 2:2 Marcin Kamiński (81).
Żółta kartka - Lech Poznań: Łukasz Trałka, Marcin Kamiński. Ruch Chorzów: Marek Zieńczuk, Martin Konczkowski.
Sędzia: Tomasz Musiał (Kraków). Widzów 15 783.

Podbeskidzie Bielsko-Biała - Piast Gliwice 2:2 (1:1)
Bramki: 1:0 Mateusz Szczepaniak (30), 1:1 Kamil Vacek (44-karny), 2:1 Mateusz Możdżeń (52), 2:2 Kamil Vacek (84-karny).
Żółta kartka - Podbeskidzie Bielsko-Biała: Adam Pazio, Marek Sokołowski, Emilijus Zubas, Robert Demjan. Piast Gliwice: Marcin Pietrowski, Patrik Mraz, Mateusz Mak.
Sędzia: Paweł Raczkowski (Warszawa). Widzów 4 598.

Górnik Łęczna - Jagiellonia Białystok 3:2 (2:1)
Bramki: 1:0 Bartosz Śpiączka (29), 2:0 Grzegorz Piesio (39), 2:1 Przemysław Frankowski (44), 2:2 Piotr Grzelczak (52), 3:2 Grzegorz Bonin (66).
Żółta kartka - Górnik Łęczna: Silvio Rodic, Radosław Pruchnik, Łukasz Tymiński. Jagiellonia Białystok: Filip Modelski, Karol Mackiewicz, Przemysław Frankowski.
Sędzia: Krzysztof Jakubik (Siedlce). Widzów 3 816.

Legia Warszawa - Cracovia Kraków 3:1 (1:0)
Bramki: 1:0 Nemanja Nikolic (5), 2:0 Nemanja Nikolic (53), 3:0 Nemanja Nikolic (63), 3:1 Erik Jendrisek (80).
Żółta kartka - Legia Warszawa: Michał Pazdan. Cracovia Kraków: Deleu, Bartosz Kapustka.
Sędzia: Mariusz Złotek (Stalowa Wola). Widzów 17 336.

Wisła Kraków - Termalica Bruk-Bet Nieciecza 0:0
Żółta kartka - Wisła Kraków: Maciej Jankowski, Krzysztof Mączyński. Termalica Bruk-Bet Nieciecza: Dalibor Pleva, Sebastian Nowak, Mateusz Kupczak.
Sędzia: Marcin Borski (Warszawa). Widzów 10 494.

1. Piast Gliwice                   12  20-13 28
2. Pogoń Szczecin                  11  17-10 21
3. Legia Warszawa                  12  27-14 20