Ekstraklasa piłkarska – duże emocje przed podziałem na dwie grupy

Ruchowi Chorzów do awansu do grupy mistrzowskiej potrzebny jest remis z Wisłą Kraków fot.Facebook

Ruchowi Chorzów do awansu do grupy mistrzowskiej potrzebny jest remis z Wisłą Kraków fot.Facebook

Dwie kolejki przed końcem sezonu zasadniczego piłkarskiej ekstraklasy sześć zespołów jest pewnych udziału w grupie mistrzowskiej. O dwa pozostałe trwa walka. – Piekielnie trudno typować. Myślę, że najbliższa seria gier zdecyduje – powiedział trener Marek Motyka.

Po 30 kolejkach, czyli po 10 kwietnia, drużyny utworzą dwie ośmiozespołowe grupy – mistrzowską i spadkową. Ich dotychczasowy dorobek punktowy zostanie podzielony na pół, w razie nieparzystej liczby zaokrąglony do góry. Następnie zespoły zagrają jeszcze po siedem meczów w swoich grupach – po jednym z każdym z rywali.

Pewnych gry w grupie mistrzowskiej jest obecnie sześć zespołów: Legia Warszawa, Piast Gliwice, Cracovia, Pogoń Szczecin, KGHM Zagłębie Lubin i Lech Poznań, a bardzo blisko jest siódmy w tabeli Ruch Chorzów.

Mniej klarowana sytuacja jest niżej. Po 28 kolejkach różnica między ósmą Jagiellonią Białystok i czternastym Górnikiem Łęczna wynosi tylko pięć punktów. Ekipa z Lubelszczyzny praktycznie nie ma już szans awansu do grupy mistrzowskiej (drużyny z dolnej połowy grają jeszcze między sobą, więc będą zdobywać jakieś punkty), ale wiele innych zespołów wciąż może realnie myśleć o pierwszej ósemce. Np. dziewiąta Lechia Gdańsk traci do Jagiellonii tylko jeden punkt, a dziesiąta Termalica Bruk-Bet Nieciecza – dwa.

– Piekielnie trudno jest coś prognozować. Dalekie miejsca zajmują drużyny, które mają swoje ambicje i nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa. Myślę, że najbliższa kolejka zdecyduje. Np. Wisła Kraków musi wygrać w Chorzowie z Ruchem, a oprócz tego liczyć na korzystne wyniki innych spotkań. Bardzo trudne zadanie czeka Lechię, która jedzie na mecz Legią. Zobaczymy, czy do czołowej ósemki dołączy Termalica. Obecność tej drużyny w grupie mistrzowskiej, a brak np. Wisły – to byłaby sensacja – przyznał Marek Motyka, w przeszłości szkoleniowiec m.in. Polonii Warszawa, Górnika Zabrze, Polonii Bytom i Korony Kielce.

Były gracz Wisły Kraków i reprezentacji Polski zwrócił uwagę, że sytuacja na dole tabeli ekstraklasy szybko się zmienia. Przykładem postawa Podbeskidzia Bielsko-Biała.

– Ten zespół, typowany zimą przez niektórych jako kandydat do spadku, wygrał nagle trzy kolejne spotkania, m.in. z Lechem i Wisłą. Tymczasem w kolejnych trzech nie odniósł żadnego zwycięstwa – przypomniał.

Najgorszą serię z drużyn ekstraklasy ma obecnie Górnik Łęczna, który przegrał cztery ostatnie mecze. Lepiej w marcu spisywał się nawet ostatni w tabeli Górnik Zabrze, który zremisował dwa poprzednie spotkania.

– Na razie, mówię o sytuacji na koniec marca, najgorsze wrażenie robi Górnik Łęczna. Pewnym rozczarowaniem jest dla mnie Korona. Jeszcze niedawno wydawało się, że kielczanie spokojnie dadzą radę, ale potracili trochę punktów i teraz są nisko w tabeli (13. miejsce – PAP). Na pewno będzie ciekawie w końcówce sezonu – zakończył Motyka.

W dolnej połowie tabeli teoretycznie najtrudniejszy terminarz w 29. i 30. kolejce ma wspomniany zespół z Łęcznej oraz piętnasty Śląsk Wrocław. Obie drużyny zagrają jeszcze z Lechem Poznań i Cracovią.

Większe różnice punktowe są na górze. Legia (58 pkt) wyprzedza wicelidera Piasta o trzy punkty, natomiast trzecią Cracovię i czwartą Pogoń aż o czternaście.

Cztery drużyny mają w tabeli jeden punkt mniej od dorobku uzyskanego na boisku. Jeszcze przed rozpoczęciem sezonu Wisła i Górnik Zabrze, a w przerwie zimowej Lechia i Ruch zostały ukarane w związku z naruszeniem kryteriów licencyjnych.

Terminarz meczów drużyn ekstraklasy w końcówce sezonu zasadniczego:

 1. Legia Warszawa (58 pkt) - Lechia (d), Pogoń (w);
 2. Piast Gliwice (55) - Zagłębie (w), Jagiellonia (d);
 3. Cracovia Kraków (44) - Górnik Ł. (d), Śląsk (w);
 4. Pogoń Szczecin (44) - Górnik Z. (w), Legia (d);
 5. Zagłębie Lubin (41) - Piast (d), Wisła (w);
 6. Lech Poznań (40) - Śląsk (d), Górnik Ł. (w); 
 7. Ruch Chorzów (38) - Wisła (d), Lechia (w);
 8. Jagiellonia Białystok (35) - Podbeskidzie (d) Piast (w); 
 9. Lechia Gdańsk (34) - Legia (w), Ruch (d);
10. Termalica Bruk-Bet Nieciecza (33) - Korona (d), Podbeskidzie (w);
11. Wisła Kraków (32) - Ruch (w), Zagłębie (d);
12. Podbeskidzie Bielsko-B. (32) - Jagiellonia (w), Termalica (d);
13. Korona Kielce (31) - Termalica (w), Górnik Z. (d);
14. Górnik Łęczna (30) - Cracovia (w), Lech (d);
15. Śląsk Wrocław (28) - Lech (w), Cracovia (d);
16. Górnik Zabrze (24) - Pogoń (d), Korona (w);

d - mecz u siebie; w - mecz na wyjeździe 

(PAP)

Categories: Sport

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*