Cristiano Ronaldo stawił się w sądzie w Pozuelo de Alarcon

Cristiano Ronaldo miał popełnić „świadomie i dobrowolnie” cztery przestępstwa podatkowe fot. Mario Cruz/EPA

Piłkarz reprezentacji Portugalii i Realu Madryt Cristiano Ronaldo w poniedziałek stawił się w sądzie w Pozuelo de Alarcon, aby zeznawać w sprawie oskarżeń o oszustwa podatkowe. Za pośrednictwem agentów odrzucił wszystkie zarzuty.

Ronaldo jest oskarżony o oszukanie fiskusa na sumę 14,7 mln euro. Zawodnik Realu Madryt miał się dopuścić przestępstwa w latach 2011-14. Grozi mu wysoka grzywna i kara pozbawienia wolności.

W oświadczeniu prokuratury zaznaczono, że Ronaldo świadomie użył utworzonej w 2010 r. „struktury biznesowej”, by ukryć swoje dochody w Hiszpanii za przekazanie praw do wizerunku.

W pozwie, który bazuje na informacjach pochodzących z agencji podatkowej AEAT, podkreślono, że Ronaldo popełnił „dobrowolnie i świadomie” cztery przestępstwa podatkowe.

„Nie było żadnej struktury biznesowej, ukrywania ani intencji ukrywania czegokolwiek” – napisała wcześniej w oświadczeniu reprezentująca piłkarza agencja Gestifute.

Z aktu oskarżenia wynika, że Ronaldo rozpoczynając w 2009 r. pracę na terytorium Hiszpanii, jako zawodnik madryckiego Realu, zadeklarował, że będzie rozliczał się z fiskusem tego kraju. Tymczasem kilkanaście miesięcy później Portugalczyk przekazał prawa do zarządzania swoim wizerunkiem towarzystwu Tollin Associates LTD z siedzibą na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych. Według rejestru spółek Portugalczyk był jedynym właścicielem tejże firmy.

Według amerykańskiego magazynu „Forbes”, Ronaldo jest obecnie piątym najlepiej zarabiającym celebrytą na świecie, a pierwszym sportowcem. Pochodzący z Madery piłkarz zarobił w tym roku już ponad 93 mln euro.

Real Madryt w ramach przygotowań do sezonu brał udział w towarzyskim turnieju International Champions Cup w USA. „Królewscy” ponieśli trzy porażki, a w żadnym z tych meczów Ronaldo nie wystąpił. W środę w Chicago Real zagra towarzyskie spotkanie z gwiazdami ligi MLS. Natomiast ósmego sierpnia w Skopje „Królewscy” zmierzą się z Manchesterem United w meczu o Superpuchar UEFA.

(PAP)

Categories: Sport

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*