Andrzej Gołota trenuje w Częstochowie przed walką z Nicholsonem

fot.Jan Skarżyński/EPA

Andrzej Gołota walką z Danelem Nicholsonem w Częstochowie zakończy swoją długoletnią karierę fot.Jan Skarżyński/EPA

Andrzej Gołota trenuje już w Częstochowie przed zaplanowaną na 25 października pokazową walką z Danelem Nicholsonem, która ma być ozdobą gali bokserskiej Fight Night 9 „Gołota vs. Nicholson – Pożegnanie”.

Gołota, który czterokrotnie walczył o tytuł mistrza świata w najcięższej kategorii, już od piątku przebywa pod Jasną Górą, a we wtorek spotkał się z dziennikarzami w Hali Sportowej Częstochowa, gdzie odbędzie się październikowa gala. Brązowemu medaliście igrzysk olimpijskich w Seulu towarzyszyła żona Mariola oraz prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk, trener Tadeusz Romański i organizator gali Marcin Najman, a także kilku bokserów, których walki poprzedzą główne wydarzenie gali.

Prezydent Matyjaszczyk nie ukrywał zadowolenia z tego, że to właśnie Częstochowa, skąd pochodził inny wspaniały polski bokser, dwukrotny mistrz olimpijski Jerzy Kulej, została wybrana na miejsce ostatniej walki w karierze tak popularnego pięściarza jak Gołota. Wyraził też nadzieję, że jak Gołota poczuje na ringu „zew krwi”, to może jednak zmieni zdanie i jeszcze stoczy kilka walk.

Co do takiej możliwości sceptycznie nastawiona była żona boksera Mariola Gołota. Uważa ona, że jej mąż podjął w końcu męską decyzję i faktycznie kończy karierę. Co do wyboru miejsca pożegnalnej walki wyjaśniła: – To wspólny pomysł Andrzeja i Marcina Najmana, który stwierdził, że tak legendarnemu zawodnikowi należy się godne pożegnanie. My bardzo dobrze czujemy się w Częstochowie – mamy tutaj przyjaciół i na Jasnej Górze, i we władzach miasta. Zawsze jesteśmy tutaj bardzo życzliwie przyjmowani.

Nie jest tajemnicą, że w tych dniach państwo Gołotowie obchodzą rocznicę ślubu, który zawarli przed 24 laty na Jasnej Górze. – Dla nas to trochę sentymentalna podróż w przeszłość – dodała Mariola Gołota.

Natomiast sam Andrzej Gołota, który do walki przygotowuje się biegając ulicami Częstochowy i trenując w jednym z miejscowych klubów, opowiedział o zabawnym zdarzeniu, które mu się przytrafiło. Podczas porannego biegu tak „się rozpędził”, że… w pewnym momencie stracił orientację, w którym miejscu się znajduje. A że nie pamiętał nazwy hotelu, w którym mieszka, więc poprosił taksówkarza, by ten zawiózł go do… Hali Sportowej Częstochowa, w której miała się odbyć wtorkowa konferencja prasowa. Mariola Gołota żartowała, że taka sytuacja już się nie powtórzy, gdyż Andrzej dostał… plan miasta.

Sam Gołota pytany o pokazowy charakter walki z Nicholsonem, bez wyłaniania zwycięzcy, stwierdził: – Jeszcze nigdy tak nie walczyłem. Ale mam nadzieję, że pokażemy trochę dobrego boksu. Chociaż nie wiem jaką formę prezentuje obecnie mój rywal. Ale słyszałem, że trenuje i sparuje. Zapytany o swoją formę Gołota odpowiedział krótko: – Bywało lepiej.

Z kolei Najman poinformował, że ostateczna liczba rund w walce Gołoty z Nicholsonem zostanie ustalona na dwa tygodnie przed pojedynkiem i to Gołota będzie mieć ostatnie słowo w tej kwestii. Obecnie mówi się, że rund będzie sześć. 46-letni obecnie Gołota walczył z o rok starszym Nicholsonem w 1996 roku i wtedy wygrał przez nokaut. Amerykanin kontynuował karierę do roku 2003, kiedy to przegrał pojedynek z Władimirem Kliczką. Łącznie w swojej zawodowej karierze stoczył 47 walk, z których 42 wygrał i 5 przegrał. Bilans Gołoty to 52 pojedynki, w tym 41 zwycięstw, 9 porażek i remis oraz jedna walka uznana za nieodbytą (z Mike’m Tysonem).

W trakcie październikowej gali odbędzie się łącznie osiem walk, a przeciwnikami polskich bokserów będą pięściarze z Białorusi i Łotwy.

(PAP)

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Sport

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*