Andrzej Bargiel: na nartach z K2 i Mount Everestu

Andrzej Bargiel zamierza latem zjechać na nartach ze szczytu K2 fot.Facebook

Zakopiańczyk Andrzej Bargiel, po zdobyciu trzech ośmiotysięczników, zamierza latem zjechać na nartach ze szczytu K2 (8611 m), a w przyszłym roku z Mount Everestu (8848 m). Jak podkreślił, „każdy człowiek potrzebuje jakichś wyzwań, ja wybrałem akurat góry i narty”.

Dodał, że na tak ekstremalne przedsięwzięcia „trzeba mieć trochę odwagi”, a do drogi prowadzącej do celu – należycie się przygotować.

„Nie można tego robić spontanicznie. Po trzech ośmiotysięcznikach i pięciu siedmiotysięcznikach, po wzbogaceniu doświadczenia uznałem, że teraz jest dobry moment, by zmierzyć się z górą gór, czyli K2 w Karakorum, której nikt od dwóch sezonów nie zdołał zdobyć” – powiedział 29-letni Bargiel na konferencji prasowej w Warszawie.

Rok temu pobił rekord szybkości pokonania Śnieżnej Pantery – wejścia na pięć szczytów powyżej 7 tys. metrów w Kirgistanie oraz Tadżykistanie i z każdego zjechał na nartach, podobnie jak wcześniej z Sziszapangmy (8013 m) w 2013 roku, Manaslu (8156 m) w 2014 i Broad Peaku (8051 m) w 2015.

„Podczas wyprawy na Broad Peak po raz pierwszy zobaczyłem całą ścianę i wielkość majestatycznego K2. I wtedy to zrodził się pomysł na zjazd z tej góry. Przyglądałem się uważnie na potencjalną linię i wiem, na co się porywam. Sama wysokość jest już poważnym wyzwaniem” – wspomniał pochodzący z Łętowni koło Jordanowa Bargiel.

Do tego przedsięwzięcia przygotowywał się od dawna. Od kilku tygodni trenuje w Chamonix i zjeżdża z Mont Blanc (4810 m).

„Kontakt z nartami musi być cały czas. Przyjechałem do Polski na chwilę i po konferencji wracam w Alpy, gdzie będę prawie do samego wylotu planowego na 20 czerwca” – poinformował Bargiel, do którego należy rekord świata w biegu na najwyższy szczyt Kaukazu Elbrus (5642 m) – 3 godziny i 23 minuty (przewyższenie 3242 m na odcinku 12,2 km).

Również 20 czerwca uda się w Karakorum wyprawa Polskiego Związku Alpinizmu, której celem są działania przygotowawcze do grudniowej ekspedycji na niezdobyty zimą szczyt K2. Dotychczas zdobyto 13 z 14 ośmiotysięczników. Został tylko ten jeden, najtrudniejszy.

Polscy alpiniści rozpoczęli przygotowania latem minionego roku. Nie udał się jednak atak na szczyt K2, bowiem potężna lawina zniszczyła obóz 3 na 7400 m, porwała m.in. 25 namiotów, depozyt lin poręczowych oraz 50 butli z tlenem.

Bargiel przyznał, że marzy, aby stanąć na szczytach wszystkich ośmiotysięczników i zjechać z nich na nartach. „W przyszłym roku celem będzie Mount Everest na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości”.

(PAP)

Categories: Sport

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*