Wolność po 35. latach więzienia

Po 35 latach spędzonych za kratkami, James Bain został oczyszczony z zarzutów porwania i uprowadzenie 9-letniego chłopca w 1974 roku. Bain odzyskał wolność dzięki testom DNA. Żadna spośród 245 osób, które do tej pory dzięki nowoczesnym badaniom genetycznym zostały oczyszczone z zarzutów, nie spędziła w więzieniu tak długiego czasu.

Pierwszą rzeczą jaką James Bain zrobił, po ogłoszeniu uniewinniającego wyroku, było zatelefonowanie do matki z telefonu komórkowego. Bain pierwszy raz w życiu używał tego wynalazku, bo kiedy trafił za kratki telefon komórkowy nie został jeszcze wymyślony.

Po wyjściu na wolność 54-letni dziś mężczyzna przyznał, że nie czuje gniewu bo “ma w sercu Boga” i wierzył, że nadejdzie dzień, kiedy zostanie uwolniony. W koszulce napisem “Not Guilty” (Niewinny) opuścił gmach sądu w Bartow, na Florydzie.

Prawnicy z organizacji “Innocence Project” (Projekt: Niewinność) zainteresowali się sprawą Baina na początku tego roku, kiedy mężczyzna kilkukrotnie bezskutecznie zabiegał o przeprowadzenie badań DNA w jego sprawie. Testy tego typu nie były dostępne w 1974 roku, kiedy na podstawie zeznań ofiary, 9-letniego chłopca, który został porwany i brutalnie zgwałcony, Bain został skazany na karę dożywotniego więzienia.

Ofiara opisała swojego oprawcę, jako czarnego mężczyznę z bokobrodami i wąsami. Krewny chłopca przyznał, że opis przypomina mu Baina. W trakcie procesu ława przysięgłych nie dała wiary zapenieniom 19-letniego wówczas chłopaka, że był on w domu i oglądął telewizję ze swoją siostrą. Kobieta po latach potwierdziła  tę wersję wydarzeń podczas koferencji prasowej w ubiegłym tygodniu.

Dzięki pomocy prawników z “Innocence Project” James Bain doczekał się przeprowadzenia testów DNA, które ostatecznie oczyściły go z wszelkich zarzutów.

W świetle prawa stanu Floryda za każdy rok spędzony w więzieniu przysługuje mu 50 mtysięcy dolarów odszkodowania. W sumie to milion 750 tysięcy dolarów.

Do tej pory w Stanach Zjednoczonych dzięki badaniom DNA wolność odzyskało 245 osób, skazanych za zbrodnie, których nie popełniły.

IN (inf.wł. AP)

 

Categories: Społeczeństwo

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*