Większość Amerykanów chce deportacji nielegalnych imigrantów

Ponad połowa obywateli USA uważa, że większość lub wszyscy z 11 milionów nielegalnych imigrantów żyjących w Stanach Zjednoczonych powinni zostać deportowani– wynika z najnowszego sondażu, przeprowadzonego przed kilkoma dniami przez Agencję Reutera i Ipsos. Taka postawa Amerykanów pozostaje w jawnej sprzeczności z planami administracji Baracka Obamy, która poprzez reformę imigracyjną dąży do legalizacji nieudokumentowanych imigrantów.

fot. Agent ICE wśród nielegalnych imigrantów deportowanych z USA

fot. Agent ICE wśród nielegalnych imigrantów deportowanych z USA

Z przeprowadzonego w Internecie sondażu wynika wyraźnie, że większość Amerykanów nie jest przychylna proponowanej przez Biały Domu kompleksowej reformie imigracyjnej, a rozwiązanie problemu nielegalnej imigracji widzi raczej w masowych deportacjach.

30 proc. badanych uważa, że zdecydowana większość nielegalnych imigrantów z nielicznymi wyjątkami – powinna zostać z USA wydalona. 23 proc. chce deportacji wszystkich nieudokumentowanych, bez jakichkolwiek wyjątków.

31 proc. respondentów uważa, że większość nielegalnych imigrantów powinna otrzymać prawo do legalnego pobytu na terenie Stanów Zjednoczonych.

Zaledwie 5 proc. badanych przez Reuters/Ipsos chce pozostania w USA wszystkich nieudokumentowanych imigrantów.

Taka postawa Amerykanów to nic nowego; w amerykańskim społeczeństwie utrzymuje się negatywne nastawienie do osób, które przybywają do USA łamiąc obowiązujące przepisy imigracyjne. Postawy te nie zmieniły się mimo gorącej debaty na temat reform imigracyjnej, jaka od kilku miesięcy trwa na Kapitolu.

O tym jak silne jest negatywne nastawienie wobec nielegalnych imigrantów w ostatnich dniach przekonał się senator John McCain. Podczas spotkania z wyborcami w rodzinnym stanie Arizona, gdzie problem nielegalnych przybyszów zza południowej granicy jest szczególnie dotkliwy, usłyszał, że na „granicę należy wysłać wojsko i ostatecznie rozprawić się z kryminalistami”. McCain jest jednym z ośmiu senatorów, którzy aktywnie zaangażowani są w prace nad reformą imigracyjną. Arizona jest zaś jednym ze stanów najbardziej wrogo nastawionych do nieudokumentowanych imigrantów.

mp

 

Categories: Społeczeństwo

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*