W Waszyngtonie rozdają prezerwatywy dla kobiet

POPE/AFRICA
fot. W Waszyngtonie rusza program rozdawania kondonów dla kobiet

Od przyszłego tygodnia w stolicy Stanów Zjednoczonych rusza program dystrybucji prezerwatyw przeznaczonych dla kobiet. Będą one dostępne w salonach, sklepach i liceach w tych częściach miasta, gdzie odnotowano najwyższy wskaźnik występowania wirusa HIV.

Od blisko 10-ciu lat w Waszyngtonie, podobniej jak w innych amerykańskich miastach, rozdawane są prezerwatywy dla mężczyzn. „Wszędzie tam, gdzie można dostać kondony dla mężczyzn, będą one także dostępne dla kobiet. (…) Staramy się roszerzać ten program, a nie ograniczać go (do rejonów z największym zagrożeniem zachorowań -przyp.red.)” – mówiła w piątek Shannon Hader, dyrektorka waszyngtońskiego programu ds.HIV/AIDS.

Rozdanie 500 tys. darmowych kondonów jest możliwe dzięki sfinansowaniu przedsięwzięcia przez MAC AIDS Fund, która wyłożyła na ten program 500 tys. dol.

Prezerwatywy dla kobiet nie cieszyły się dotychczas w USA populrnością. Ten środek antykoncepcyjny, odkąd trafił na amerykański rynek, odstraszał przede wszystkim ceną. Za 5 sztuk wersji FC1 trzeba bylo zapłacić 17 dol. W 2005 roku FDA zaaprobowała nową, bardziej konfortową w użyciu wersję FC2, która też jest dużo tańsza; paczka  z trzema  kondonami kosztuje obecnie 6,5 dol. Dla porównania, męskie prezerwatywy można kupić w cenie od 3 do 7 dol.

Według danych,  HIV/AIDS jest główną przyczyną śmierci czarnych Amerykanek. W  samym Waszyngtonie chorych jest aż 15 tys. kobiet.

MB (MSNBC)

Copyright ©2010 4NEWSMEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Categories: Społeczeństwo

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*