W USA przybywa muzułmanów, ubywa katolików

W ciągu ostatniej dekady w Stanach Zjednoczonych zdecydowanie wzrosła liczba wyznawców islamu oraz mormonizmu, zmniejszyło się zaś grono osób deklarujący się jako katolicy – wynika z raportu przygotowanego przez Association of Statisticians of American Religious Bodies.

fot. Luigi Diamanti - Nutdanai Apikhomboonwaroot

Z danych zebranych przez organizację wśród 236 wyznań religijnych wynika, że liczba muzułmanów wyniosła 2,6 mln w porównaniu z zaledwie milionem wyznawców islamu mieszkających na terenie USA w 2000 roku.

Jak mówi Dale Jones, jednak z ekspertów pracujących nad raportem, wzrost ten w dużej mierze wynika z ruchów imigracyjnych oraz zmiany wyznania. Wzrost liczby wyznawców islamu szczególnie widoczny jest w stanach Środkowego Zachodu oraz na południu USA. W obu tych regionach po raz pierwszy liczba muzułmanów przewyższa liczbę wyznawców judaizmu.

Największy procentowy przyrost wyznawców zaobserwowano wśród mormonów. Liczba członków Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich wzrosła w ciągu ostatniej dekady o 45 proc. i wynosi obecnie ponad 6 milionów.

Katolicy wciąż stanowią najliczniejszą grupę religijną w Stanach Zjednoczonych, ale liczba członków kościoła katolickiego spadła w ostatnim dziesięcioleciu o 5 proc. i wynosi obecnie niespełna 59 milionów. Ewangelickie wspólnoty protestanckie skupią w sumie około 50 milionów wyznawców.

158 milionów Amerykanów przyznaje, że nie ma silnych więzów z żadnym kościołem i wspólnotą religijną. 55 proc. mieszkańców USA regularnie uczestniczy zaś w obrządkach religijnych.

mp

Categories: Społeczeństwo

Comments

  1. Brian
    Brian 15 lipca, 2012, 18:08

    Wynika to z emigracji ludnosci z Afryki Polnocnej oraz Zatoki Perskiej. Doszly mnie sluchy ze Muslimy w NYC nie mają życia i dobrze

    Reply this comment
  2. Mariano_Italiano
    Mariano_Italiano 15 lipca, 2012, 20:14

    Nie wiem tylko czy problemem jest tendencja wzrostowa muzulmanow czy spadkowa katolikow. Ten raport powinien byc chwila zadumy dla watykanu „dokad zmierzamy”.

    Reply this comment
    • klim z chicago
      klim z chicago 15 lipca, 2012, 21:53

      Swiadczy to tylko o tym ze kosciol katolicki jest slaby, a parafianie maja swoich „pastarzy” gdzies.Prawdziwy kosciol trwa i wzrasta w wierze, okazujac przy tym milosc Boza.

      Reply this comment
    • Bruno_Rumuno
      Bruno_Rumuno 16 lipca, 2012, 01:36

      dokad zmierzacie maniek? oswiec owce, rozumie ze masz odpowiedz i w tym temacie

      Reply this comment
      • stan
        stan 17 lipca, 2012, 11:34

        Mariano, nie oświecaj osłów, znaczy owców brunonów i inych klimów, bo ci wmówią, że jestes potomkiem Hitlera i walczysz o czystość białej rasy.

        Reply this comment
        • Mariano_Italiano
          Mariano_Italiano 17 lipca, 2012, 12:10

          juz myslalem ze mnie zostawiles z tymi polmozgami … 🙂

          Reply this comment
        • Bruno_Rumuno
          Bruno_Rumuno 17 lipca, 2012, 12:13

          to ty oswiec 🙂 stanie-manie 🙂 wszystkich tych, ktorych nazywasz oslami
          No masz cos do powiedzenia w temacie???

          Reply this comment
          • stan
            stan 17 lipca, 2012, 12:54

            osłami? Uderz w stół a osioł, znaczy, nozyce się odezwą?
            sie przejęzyczyłem brunonku matołku ciekawski itd.( co do osłów),zaraz przecież poprawiłem, że owców (nie mylić z owocami), brunonów (nie mylić z mędrcami) i innych klimów (nie mylić z normalnymi).

          • Bruno_Rumuno
            Bruno_Rumuno 17 lipca, 2012, 14:55

            nic sie nie zmieniles gdyz nic nie wiesz wiec po co zabierasz glos? dla zaistnienia? dla wypromowania gasnacej ciemnej gwiazdy mania? :)juz kilka razy wjechales na roznych nickach 🙁 zabawa trwa nadal 🙂 a wtemacie tylko tluki, pustaki, osly itp 🙂 zabieraja glos

          • stan
            stan 17 lipca, 2012, 18:18

            naucz się matołku brunonku koziołku czytać.
            Pisałem do mariano a nie do ciebie, boś ty nie godzien mojej uwagi najmniejszej.
            Wiec nie zabierałem głosu, matole jeden.

            Bo doszedłem już kiedyś do wniosku, że ty jesteś jak batiuszka stalin i lenin NEREFORMOWALNY !
            Z kiszonego ogórka nie zrobisz świeżego, z brunonka matołka nie zrobisz mądrzejszego.
            Więc odpuśzczam wbijanie do pustych łbów czegokolwiek.
            Zwróciłem się do Mariana, bo on rozumie co ja piszę!
            by „nie oświecał „mądrzejszych inaczej”, bo to nic nie da.
            Po kiego ciorta żeś się odezwał?Prosił cie kto?
            Szukaj głupka, bruno sie odezwie.
            Nie rusz bruna, to nie śmierdzi.
            Skończyłem.

          • Bruno_Rumuno
            Bruno_Rumuno 17 lipca, 2012, 18:45

            czy ty piszesz o reformach ktore nosisz czy o tych za ktorymi tesknisz 🙂 wymieniajac bliskich ci dyktatorow zbrodniarzy? 🙁
            A w temacie nic 🙁 dno!!
            Widc czego szukasz zadymiarzu stanku-marianku 🙁

          • stan
            stan 17 lipca, 2012, 19:30

            jaki ty matołku brunonku jesteś żałosny.
            Do tej pory traktowałem cie trochę żartobliwie jako matołka, teraz widzę,że ty rzeczywiście masz nierówno pod sufitem. Czepiasz się tego, czego nie ma, bo cię normalnie nie stać na inteligentną myśl. Inteligencja u ciebie, to jest taka sama utopia jak komunizm dla ludzi.
            Doszukując się w moim poście reform bieliźnianych, dałeś dokładny przykład poziomu swojego IQ. Kurcze, naprawdę nie wiedziałem, że Lady Pank śpiewając kiedyś taki utwór „Mniej niż zero” znali właśnie twój poziom inteligencji.
            Dziwne, że zajęły się takim matołem, no, ale artystów się nie rozlicza….

        • klim z chicago
          klim z chicago 17 lipca, 2012, 20:31

          Stan, ostatni twoj wpis to byl taki, ze konczysz z pisaniem na tym portalu, a skoro napisales to jestes niewiarygodny i klamiesz, wiec za nic mam twoje slowo, wszystko co pisales i teraz piszesz jest niewiarygodne, zreszta widac ze ty taki sam jestes obludniku.

          Reply this comment
          • Mariano_Italiano
            Mariano_Italiano 17 lipca, 2012, 20:34

            🙂
            obludniku 🙂

          • stan
            stan 17 lipca, 2012, 21:41

            Kilim, czy ty masz kogoś za granicą?

  3. stan
    stan 17 lipca, 2012, 12:43

    nie rusz bruna to nie śmierdzi…

    nie do ciebie ośle pisałem tylko do Mariano,
    czego głos zabierasz jak cię nikt nie prosi…

    rzuć kamieniem w tłum, zawsze trafisz głupca (powiedz prawdę w internecie, zawsze się jaki bruno odezwie)

    Reply this comment
    • Bruno_Rumuno
      Bruno_Rumuno 17 lipca, 2012, 15:02

      jak chcesz pisac do siebie to sie wymien z soba adresami otworz wlasne forum i pisz sobie do siebie, komentuj, odpawiadaj, pytaj, dyskutuj sam ze soba a nie wcinaj sie w tlum i nie rzucaj kamieniami bo tlum tez moze odrzucic w twoja strone ale przeciez o to ci chodzi kamieniarzu 🙂

      Reply this comment
      • stan
        stan 17 lipca, 2012, 18:10

        nie rusz bruna, to nie smierdzi

        Reply this comment
      • Mariano_Italiano
        Mariano_Italiano 17 lipca, 2012, 20:20

        no prosze! widac polonijne belmonciarskie tumany potrzebuja troche czasu zeby zrozumiec na czym forum polega, jeszcze niedawno ryczeli w nieboglosy ze mariano im sie w dyskusje wcina, a teraz- ta-dah 🙂

        Reply this comment
      • Mariano_Italiano
        Mariano_Italiano 17 lipca, 2012, 20:22

        swoja droga to jestes zalosnie smieszny sadzac ze mozesz byc osoba ktora wyreczy mnie w odpowiedzi na jakiekolwiek pytanie 🙂 tobie to bym nawet moich psow nie dal wyprowadzic ( takze z obawy ze je ukradniesz)

        Reply this comment
        • stan
          stan 17 lipca, 2012, 21:48

          najlepsze jest to, że ten brunonek matołek, myśli, że ktoś jest tak naiwny jak on głupi. Złapano go na podawaniu cudzych rymowanek, to po jakimś czasie zaczął, że ja niby kradnę czyjąś twórczość. Wykryto, że brunonek sam pisze pod kilkoma nikami, zarzuca to teraz innym, że ja Maniek to Stefan a Stan to Maniek. Odbija nieudolnie piłeczkę i ma nadzieję, że ktoś tego nie zauważy.
          Mniej niż zero.
          Ciekawe, czy jak napiszę, że bruno jest mądrym komentatorem, to po jakims czasie to samo napisze o mnie? Jak myślisz Mariano, da się wpuścić aż tak w maliny?

          Reply this comment
          • Bruno_Rumuno
            Bruno_Rumuno 18 lipca, 2012, 07:43

            „Jak myslisz… 🙂 ”
            Jak myslisz Bruno, dlaczego wody odplynely od Babilonu?
            No bo Cyrus przekopal fose!
            A obecnie??
            🙂

          • stan
            stan 18 lipca, 2012, 11:07

            I znowu się kmiotek wpieprza miedzy wódkę a zakąskę nieproszony, nie jego się pytają ale on jak ta durna baba musi się wtrącić by pokazać swój ubogi pomyślunek.
            A z Babilonu nie tylko wody opłynęły tylko wszystko (prócz skunksów i g….)uciekło w popłochu kiedy pojawił się w nim jakiś bruno…

          • Bruno_Rumuno
            Bruno_Rumuno 18 lipca, 2012, 12:12

            Widzisz Bruno tego tu zadymiarza ? Nic w temacie, zero kompletne 🙂 ja pisze do ciebie a on odpowiada ‚jak myslisz :)’ o co mu chodzi??
            Czy on chociaz wie o czym piszemy?
            Pewnie nie Bruno, jemu wszystko z g…. sie kojarzy 🙁
            To taki zdrowia stan 🙁

          • stan
            stan 18 lipca, 2012, 13:55

            jak mnie sie może czymś innym niż „g…” kojarzyć jak tylko ty komentujesz…

  4. Bruno_Rumuno
    Bruno_Rumuno 17 lipca, 2012, 21:03

    forum na psy schodzi, na dwa psy w jednym 🙂 no coz przykre to ale prawdziwe 🙁

    Reply this comment
    • Mariano_Italiano
      Mariano_Italiano 17 lipca, 2012, 21:36

      a czy ktos ciebie tutaj zapraszal a teraz trzyma? 🙂 wynocha cieciu jak nie pasuje i tyle w temacie

      Reply this comment
      • yur
        yur 18 lipca, 2012, 00:24

        A kto nie z M_I, spad.

        Reply this comment
        • Mariano_Italiano
          Mariano_Italiano 18 lipca, 2012, 06:06

          jak chcesz troszke pofiglowac ciekawymi slowkami najpierw przeczytaj ich znaczenie. spad a wypad to dwa inne slowa o innym znaczeniu
          tuman

          Reply this comment
          • yur
            yur 18 lipca, 2012, 07:45

            Nawet chcesz ingerować w to jak mam pisać, możesz mnie wiesz co.

          • Mariano_Italiano
            Mariano_Italiano 18 lipca, 2012, 12:11

            nie, nie wiem….. ale ingerowc to nie jest zbyt trudne slowo jak dla ciebie?

          • yur
            yur 18 lipca, 2012, 12:31

            Oświeć mnie.

          • Mariano_Italiano
            Mariano_Italiano 18 lipca, 2012, 13:27

            jurus znow nie wiesz co piszesz 🙂 to podobno ty masz mnie oswiecic ze „moge wiesz co” – wlasnie napisalem ci gamoniu ze nie wiem a ty chcesz zebym cie oswiecal???? 🙂

          • yur
            yur 18 lipca, 2012, 13:54

            Ty chcesz, ja chcę, wszyscy czegoś chcą, ale od chcenia światu nic nie przybyło.

          • stan
            stan 20 lipca, 2012, 11:08

            nie prawda, od chcenia dzieci przybywa…

          • yur
            yur 20 lipca, 2012, 12:36

            Nie każdemu, nie każdemu.

          • stan
            stan 21 lipca, 2012, 11:30

            yur, nie myl dzieci z chceniem i rozumem brunona…

    • stan
      stan 18 lipca, 2012, 11:16

      chyba cię kiedyś mocno musiały psy pogryźć, bo ty uważasz psy za jakieś durne, nieinteligentne stwory. A może jak badali ci IQ to wykryli, ze psy i inne kundle są inteligentniejsze niż ty i stąd ta twoja niechęc do tych wspaniałych zwierzaków? Właściwie to, ze cię pogryzły nie dziwota, psy znają się na ludziach i ludziom o dobrym charakterze nic nie zrobią, dwulicowcom i fałszywcom pokażą, że zęby mają nie od parady. Masz psią fobię od małego czy od tego wypadku jak cie pogryzły?
      Kundle, psy – to dla ciebie widocznie coś bardzo złego. Dlaczego nie bierzesz pod uwagę np. skunksów i innych śmierdzieli?
      Acha, już wiem, nie lubisz, jak ktoś publicznie się wyraża o tobie podobnych…

      Reply this comment
      • stan
        stan 18 lipca, 2012, 13:59

        Się mi coś zdaje bruno, że chyba cię kiedyś mocno musiały psy pogryźć, bo ty uważasz psy za jakieś durne, nieinteligentne stwory. A może jak badali ci IQ to wykryli, ze psy i inne kundle są inteligentniejsze niż ty i stąd ta twoja niechęc do tych wspaniałych zwierzaków? Właściwie to, ze cię pogryzły nie dziwota, psy znają się na ludziach i ludziom o dobrym charakterze nic nie zrobią, dwulicowcom i fałszywcom pokażą, że zęby mają nie od parady. Masz psią fobię od małego czy od tego wypadku jak cie pogryzły?
        Kundle, psy – to dla ciebie widocznie coś bardzo złego. Dlaczego nie bierzesz pod uwagę np. skunksów i innych śmierdzieli?
        Acha, już wiem, nie lubisz, jak ktoś publicznie się wyraża o tobie podobnych…

        Reply this comment
  5. yur
    yur 18 lipca, 2012, 12:28

    I dla tego możesz pocałować mnie w d…… Dajesz się wciągać, to dobrze. Dotrzymam obietnicy.

    Reply this comment
  6. yur
    yur 18 lipca, 2012, 12:33

    Na Facebook zajrzyj!?

    Reply this comment
  7. Bruno_Rumuno
    Bruno_Rumuno 18 lipca, 2012, 13:03

    Pamietasz Bruno 🙂 to madre powiedzenie?
    Jakie ?
    „Nie spieraj się z idiotą, ktoś patrzący z boku mógłby was pomylić.”
    Pamietam to powiedzial Daniel Boorstin
    To madre powiedzenie Bruno
    Tak bardzo madre 🙂

    Reply this comment
    • stan
      stan 18 lipca, 2012, 13:54

      nie obawiaj się, ciebie nikt nie weźmie brunonku za kogoś innego niż idiotę, bo ciebie nie sposób z nieidiotą pomylić.

      Reply this comment
  8. Bruno_Rumuno
    Bruno_Rumuno 21 lipca, 2012, 11:48

    znowu szukasz guza 🙂 a w temacie jestes cienki bolek nic zero nul mozg :)? jak lebek szpilki 🙂 rusz wreszcie to co tam masz stańku

    Reply this comment
    • stan
      stan 21 lipca, 2012, 12:25

      jakiego guza/ Już kiedyś ci pisałem, ze nie powinieneś tak wszystkich porównywać do siebie, bo przecież ty jesteś lepszy niż inni. Masz np. guza na mózgu a inni nie. Nie obawiaj się, nie jest to guz złośliwy tylko tzw. umysłowy, bo uciska na zwoje odpowiedzialne za inteligencję i w widoczny sposób tę inteligencję zmniejsza, więc jeżeli nie będziesz sie odzywał, to nikt tego nie zauważy.
      Trzymaj sie tej ostatniej rady, to ci na dobre wyjdzie.

      Reply this comment
      • Bruno_Rumuno
        Bruno_Rumuno 21 lipca, 2012, 13:48

        o, o zwojach bylo a w temacie jaki stan taki stan 🙂
        Glupek znow gra swa komedie
        Lecz mu przy mnie mina rzednie
        Bruno vel co chcesz 🙂

        Reply this comment
        • stan
          stan 22 lipca, 2012, 11:18

          nie patrz tak często brunonku do lustra (ono i tak nie powie, że jestes najmądrzejszy na świecie) to mina nie będzie ci tak często rzedła…
          Kim ty niby rakarzu jesteś aby mnie przy tobie mina rzedła?
          W rymowankach, na dodatek nie swoich, okazałerś się zero, we fraszkach mniej niż zero, a w pingpongu mniej niż dwa zera.
          No, ale ważne, że sam siebie uważasz za „the best” – takk trzymaj, do odważnych świat należy. A że ten świat się zamyka do twojego notebooka, to inna sprawa.
          Co inni o tobie myslą, nie ważne, ważne, że sam dla siebie jesteś najlepszy.

          Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*