To wina Obamy

To wina Obamy

Aż 30 proc. republikanów z Luizjany uważa, że za nieudolną akcję federalnego rządu po przejściu huraganu Katrina odpowiedzialność ponosi prezydent Barack Obama, 29 proc. wini prezydenta Busha, a 44 proc. nie ma pojęcia, kto sprawował rządy w czasie tej katastrofy.

Mieszkańcy Nowego Orleanu po huraganie Katrina fot. Larry W Smith/PAP/EPA

Mieszkańcy Nowego Orleanu po huraganie Katrina fot. Larry W Smith/PAP/EPA

I jest to o tyle dziwne, że był to jeden z najbardziej destrukcyjnych huraganów, jakie kiedykolwiek nawiedziły Stany Zjednoczone. Pod koniec sierpnia 2005 roku z siłą 250 km na godzinę cyklon uderzył w Nowy Orlean, wywołując tam największe zniszczenia. Zginęło 1 836 osób, a 705 uznano za zaginione. W samym tylko Nowym Orleanie zniszczenia oszacowano na ponad 81 mld dolarów. Seki tysięcy ludzi straciły dach nad głową. Mieszkańcy Luizjany narzekali na opieszałą reakcję ratunkową rządu, gdy ludzie stali na dachach i wzywalipomocy.

Po przejściu huraganu sytuacja niewiele się poprawiła. Mieszkańców Nowego Orleanu powysyłano do innych miast lub umieszczono w przyczepach mieszkalnych.

Prezydent G.W. Bush pozostał na wakacjach w Teksasie. Po kilku dniach, najbardziej dotknięte huraganem tereny, oglądał z samolotu. Fotografie Busha patrzącego na zniszczenia przez okno, wywołały falę krytyk. On sam w 2010 roku przyznał, że zezwolenie na opublikowanie tego zdjęcia było „potężnym błędem”.

Pozostaje zatem pytanie: jak to możliwe, że tak pamiętny dla całego kraju dzień zatarł się w pamięci republikanów z najbardziej doświadczonego przez Katrinę stanu? Czy propaganda aż tak daleko sięga, czy też ludzie nie mają zielonego pojęcia, kto i kiedy zasiadał w Białym Domu?

(eg) 

Categories: Ameryka, Społeczeństwo

Comments

  1. zszokowany
    zszokowany 27 sierpnia, 2013, 12:27

    Oczywiscie autorka chce przypomniec ludziom, ze to wina Busha. Ja tez uwazam, ze wybor Obamy na prezydenta (co jest totalna katastrofa) to wina Busha.

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*