TNS Polska: ponad połowa Polaków zna język angielski

fot.PublicDomainPictures/pixabay.com

fot.PublicDomainPictures/pixabay.com

Ponad połowa Polaków (57 proc.) zna język angielski i posługuje się nim w stopniu podstawowym – wynika z najnowszego sondażu TNS Polska.

Drugim najpopularniejszym wśród Polaków językiem obcym jest rosyjski i zna go prawie niemal połowa Polaków (49 proc.) w tym 11 proc. ankietowanych ocenia swoją umiejętność posługiwania się językiem rosyjskim przynajmniej dobrze.

Trzecim najczęściej znanym językiem obcym jest niemiecki – zna go 38 proc. respondentów, którzy zadeklarowali znajomość przynajmniej jednego języka obcego.

Mniej popularnymi wśród Polaków – jak podkreśla TNS Polska – są języki krajów śródziemnomorskich: francuski, włoski czy hiszpański.

Język rosyjski jest znany przede wszystkim przez osoby w wieku 40 lat i więcej, przy czym im starszy respondent, tym częściej deklaruje znajomość języka rosyjskiego. Dotyczy to jednakże znajomość języka na poziomie podstawowym lub tylko niektórych zwrotów. Wynika to z obligatoryjnej nauki tego języka w szkołach w czasach PRL-u.

Odwrotną sytuację można obserwować w przypadku języka angielskiego. Dwudziestolatkowie, trzydziestolatkowie oraz osoby wykształcone na poziomie wyższym częściej niż osoby w wieku 40 lat i więcej dobrze oceniają swoją umiejętność posługiwania się językiem angielskim.

W stosunku do wyników z 2000 roku – jak podkreśla TNS Polska – znacznie się poprawiła się znajomość języka angielskiego. Spadł natomiast odsetek osób, które znają język rosyjski.

Z badań TNS Polska wynika, że ponad jedna trzecia (38 proc.) zna jeden jeżyk obcy, 15 proc. – dwa, a trzech na stu (3 proc.) badanych – trzy. Niemal połowa respondentów (44 proc.) nie posługuje się jednak żadnym językiem poza polskim.

Według badań TNS Polska, im starsi Polacy oraz z niższym wykształceniem, tym rzadziej mogą pochwalić się znajomością języków obcych. Dwoma językami obcymi częściej posługują się ludzie młodzi – 20-latkowie (47 proc.) oraz 30-latkowie (45 proc.). Dwa języki to również domena najmłodszych respondentów, tych jeszcze się uczących.

Sondaż TNS Polska został zrealizowany w dniach 8-13 maja tego roku na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1000 mieszkańców Polski w wieku 15 i więcej lat. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Społeczeństwo

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*