TNS Polska: niemal połowa Polaków przekonana o zagrożeniu terrorystycznym

TNS Polska: niemal połowa Polaków przekonana o zagrożeniu terrorystycznym

Niemal połowa Polaków (47 proc.) uważa, że w Polsce istnieje zagrożenie atakami terrorystycznymi, przy czym co dziewiąty respondent (11 proc.) wyraża takie zdanie zdecydowanie, a ponad jedna trzecia (36 proc.) mniej pewnie – wynika z sondażu TNS Polska.

Więcej niż czterech na dziesięciu badanych (43 proc.) nie sądzi, by na terenie naszego kraju groziły ataki terrorystów.

Według badań TNS Polska, zainteresowanie polityką sprzyja poglądowi, że Polska jest zagrożona zamachami (54 proc., w stosunku do 45 proc. niezainteresowanych tym obszarem).

Jak wynika z sondażu, Polacy w większości (64 proc.) nie obawiają się, że staną się przypadkowymi ofiarami zamachu terrorystycznego bądź porachunku przestępców. Niemal trzech na dziesięciu respondentów (28 proc.) odczuwa taką obawę, jednak co dwudziesty badany (5 proc.) boi się z całą pewnością tego, że coś złego może mu się przydarzyć w związku z atakami terrorystycznymi.

Najbardziej bezpiecznie w badanym kontekście czują się osoby najstarsze (23 proc., w stosunku do 28 proc. ogółu). Większy strach przed pozostaniem ofiarą zamachu terrorystycznego bądź porachunku przestępców odczuwają osoby, które uważają, że w Polsce istnieje ryzyko wystąpienia tego typu zdarzeń (52 proc., w stosunku do 28 proc. ogółu).

W porównaniu z wynikami badań z lat 1995-2002 poczucie osobistego zagrożenia atakami terrorystycznymi czy działalnością przestępczą znajduje się na podobnym poziomie, dorównując najniższemu wynikowi z tego okresu z 1998 roku (28 proc.).

Sondaż TNS Polska został zrealizowany w dniach 16-21 stycznia tego roku na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1000 mieszkańców Polski w wieku 15 i więcej lat. (PAP)

fot.Olivier Hoslet/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Społeczeństwo

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*