Szwecja. Raport: restrykcyjne prawo nie ograniczyło prostytucji

Szwecja. Raport: restrykcyjne prawo nie ograniczyło prostytucji

Istniejące w Szwecji od 1999 roku restrykcyjne prawo, które uznaje kupowanie seksu za przestępstwo, nie ograniczyło zjawiska prostytucji – wynika z opublikowanego w piątek raportu grupy szwedzkich ekspertów.

Z badań wynika, że 7,5 proc. Szwedów w wieku 18-65 lat przynajmniej raz w życiu zapłaciło za seks, a prawie 1 proc. zrobiło to w ciągu ostatniego roku. „To stabilna wielkość, podobne wyniki zanotowano w 1996 roku” – poinformowała Amanda Netscher, kierująca projektem „Prostytucja w Szwecji 2014”.

Przez 8 lat gwałtownie wzrosła, z 304 do 6965, liczba ogłoszeń w internecie od osób oferujących usługi seksualne. „W internecie seks jest sprzedawany w sposób otwarty i przez to jest bardziej dostępny niż kiedykolwiek” – podkreślają autorzy raportu.

Naukowcy na forach internetowych znaleźli tysiące wątków, w których internauci dzielą się swoimi doświadczeniami związanymi z kupowaniem seksu. „Język w tych dyskusjach jest bardzo często obraźliwy i seksistowski wobec kobiet” – piszą eksperci.

Jednocześnie z dokumentu wynika, że od 1995 roku o ponad połowę zmniejszyła się liczba kobiet prostytuujących się na ulicach. W ten sposób tym procederem zajmuje się 200-250 kobiet.

W grupie młodzieży zajmującej się prostytucją przeważają młodzi mężczyźni, sprzedający seks głównie osobom tej samej płci.

Szwecja była pierwszym krajem, który uznał kupowanie seksu za przestępstwo. Wprowadzone w 1999 roku przepisy zaostrzono w 2011 roku za sprawą minister sprawiedliwości Beatrice Ask, podwyższając maksymalną karę aresztu za zakup usług seksualnych z 6 miesięcy do roku.

Ze statystyk wynika, że osoby kupujące seks bardzo rzadko skazywane są na karę pozbawienia wolności. W 2011 roku podejrzanych o zakup seksu było 765 osób, z czego 301 uniknęło procesu, przyznając się i dobrowolnie poddając karze pieniężnej. Sądy skazały 130 osób na grzywnę, nikogo na karę więzienia.

Podobne prawo obowiązuje także w Norwegii i Islandii. Francja jest w trakcie wprowadzania możliwości karania za zakup seksu. (PAP)

fot.Wikipedia

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Społeczeństwo

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*