Media społecznościowe a relacje międzyludzkie

Media społecznościowe niemal całkowicie opanowały świat wirtualny. W USA te najpopularniejsze to Facebook, Twitter, Pinterest, Instagram i Tumblr. Badacze z Pew Research Center postanowili sprawdzić, kto tak naprawdę korzysta z mediów społecznościowych oraz jaki wpływ wywierają one na nasze życie codzienne.

fot. Facebook to wciąz najbardziej popularny serwis społecznościowy w USA

fot. Facebook to wciąz najbardziej popularny serwis społecznościowy w USA

Według najnowszego badania Pew Research Center najpopularniejszym obecnie serwisem społecznościowym w USA jest Facebook. Korzysta z niego aż 67 proc. dorosłych użytkowników internetu. Na drugim miejscu (z dużo mniejszym udziałem procentowym) znalazł się Twitter – 16 proc. dorosłych internautów. Trzecie miejsce na podium przypadło serwisowi Pinterest (15 proc.).

Każdy z wymienionych powyżej mediów społecznościowych ma swoje cechy charakterystyczne i wbrew pozorom różni się od pozostałych. Facebook wciąż utrzymuje się na prowadzeniu stawki, ponieważ inkorporuje coraz więcej usług powiązanych i oferuje najszersze spektrum rozrywki. To właśnie na Facebooku internauci mogą publikować zdjęcia zretuszowane za pomocą Instagrama, dzielić się ciekawymi fotografiami z Pinterest, rozmawiać ze znajomymi (obecnie również dzięki usłudze skype) i informować znajomych o swoich poczynaniach lub przemyśleniach (główna funkcja Twittera).

Badanie Pew Research Center przeprowadzono w grudniu 2012 roku. Wówczas 67 proc. internautów zadeklarowało, że korzysta z mediów społecznościowych. Najmniej aktywni w sieci są seniorzy w wieku powyżej 65 lat. Wśród nich z mediów społecznościowych korzysta zaledwie 32 procent. Im młodsza grupa ankietowanych, tym większe zainteresowanie serwisami typu Facebook. W grupie wiekowej od 18  do 29 lat ten sam współczynnik wynosi 83 procent.

Co ciekawe, badanie sieci wykazało, że na częstotliwość używania mediów społecznościowych nie ma wpływu dochód, pochodzenie etniczne ani nawet wykształcenie.

Podczas analizy mediów społecznościowych pojawia się odwieczne pytanie – jaki wpływ na nasze rzeczywiste relacje z rodziną i przyjaciółmi ma świat wirtualny? Czy faktycznie je zubaża? W 2010 roku Pew Research Center przeprowadziło badanie, z którego wynikło, że media społecznościowe mogą mieć bardzo pozytywny wpływ na nasze relacje.

W 2010 wykryto, że serwisy społecznościowe są coraz bardziej powszechne. Co więcej, Amerykanin korzystający z serwisów typu Facebook ma więcej bliskich relacji, niż przecięnty Amerykanin i dużo mniej zagrożony izolacją społeczną. Podczas badania stwierdzono także, że użytkownicy Facebooka są dużo bardziej ufni, zaangażowani w politykę i dzięki portalowi Zuckerberga odnawiają stare znajomości.

Kolejne badania Pew Research Center każą wierzyć w pozytywną siłę mediów społecznościowych. Wykorzystane prawidłowo i w zdrowych proporcjach mogą jedynie wzbogacić życie w realu. Tym bardziej, że zdecydowana (i wciąż rozrastająca się) większość społeczeństwa to ich zagorzali użytkownicy.

Zobacz pełny raport TUTAJ

 

Categories: Społeczeństwo

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*