Rośnie przemoc w amerykańskich szkołach

Najnowszy sondaż przeprowadzony przez Dana Olweusa, uważanego za ojca badań na temat przemocy między rówieśnikami w szkołach, donosi, że aż 17 proc. amerykańskich uczniów, przynajmniej trzy razy w miesiącu pada ofiarą znęcania ze strony kolegów. Ta paląca kwestia dotyczy zarówno dziewcząt, jak i chłopców.

fot. Przemoc w amerykańskich szkołach rośnie.

Badania przeprowadzono wśród ponad 520 tys.uczniów z klas od 3. do 12. Badania są jednym z elementów kampanii prowadzonej w ramach programu Olweus Bullying Prevention Program, mającego na celu walkę z przemocą w szkołach.

W raporcie czytamy m.in, że aż 17 proc. wychowanków doświadcza przemocy przynajmniej trzy razy w miesiącu. W przypadku dziewcząt odsetek ten jest niższy zaledwie o jeden procent. Przemoc występuje najczęściej w trzeciej klasie, gdzie na znęcanie skarży się aż 25 proc. uczniów. W miarę upływu lat odsetek cierpiących spada. 

Co ciekawe, zaledwie 10 proc. uczniów przyznaje się, że znęca się nad swoimi rówieśnikami w szkole. Najbardziej skorzy do wywoływania przemocy są chłopcy (12 proc.).

Przemoc w szkole to zjawisko długotrwałe. 23 proc. uczniów potwierdza, że musi radzić sobie z przemocą już od kilku lat.

Fizyczne znęcanie się uczniów nad innymi uczniami w szkołach jest w wielu stanach uważane za wykroczenie. Mimo to, jak pokazuje raport Olweusa, problem jest powszechny.

Specjaliści debatują nad przyczynami tak agresywnego zachowania dzieci w szkołach. Przemoc może mieć bardzo różne podłoże, niejednokrotnie jest to kopiowanie zaobserwowanych zachowań, w innych wypadkach, są to zachowania wynoszone z domu rodzinnego.  W początkowej fazie, przy odpowiednim wsparciu psychologa, moża je jednak zmienić.  

Gorzej, jeśli uczeń czerpie z przemocy satysfakcję, lub dostrzega jedynie pozytywne strony znęcania się, takie jak np. respekt wśród rówieśników, co w wieku szkolnym odgrywa ogromne znaczenie – twierdzą autorzy badań.

AS (WashingtonPost)

Copyright ©2010 4NEWSMEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Categories: Społeczeństwo

Comments

  1. za kase
    za kase 25 października, 2010, 22:59

    przemoc wzila sie od politykow i ktos musi to kontynuowac .Trening czyni mistrza .Wlosy sie jeza na glowie (jezeli ktos je ma) ze dzisiejsze mlode pokolenie kiedys bedzie przy korycie .

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*