Rekrutacja do FBI. Sprawdź, czy nadajesz się na agenta

Rekrutacja do FBI. Sprawdź, czy nadajesz się na agenta

Federalne Biuro Śledcze (Federal Bureau of Investigation, FBI) do 15 sierpnia przyjmuje podania o pracę w charakterze agenta dochodzeniowego (ang. Special Agent). Osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje i zainteresowane pracą  w FBI powinny zgłaszać się za pośrednictwem witryny internetowej  www.FBIJobs.gov (używając UNet lub domowego komputera). 

Podania od kandydatów do pracy w FBI przyjmowane są wyłącznie przez Internet do północy 15 sierpnia. Na witrynie internetowej agencji można też znaleźć informacje dotyczące pracy na etacie agenta.

Do obowiązków agentów FBI należy najogólniej prowadzenie dochodzeń w sprawach dotyczących bezpieczeństwa narodowego oraz egzekwowanie ponad 300 praw federalnych.

Praca agenta, określana jako stymulująca, ekscytująca i satysfakcjonująca, koncentruje się m.in. na walce: z terroryzmem, z obcym wywiadem, z przestępstwami informatycznymi, ze zorganizowaną przestępczością oraz z przestępstwami urzędniczymi, z korupcją urzędników publicznych, łapówkarstwem, z przestępstwami finansowymi, z pogwałceniem praw obywatelskich gwarantowanych na mocy konstytucji, z rabunkami w bankach, z szantażem i wymuszaniem haraczy, z uprowadzeniami oraz z przemytem i handlem narkotykami.

FBI zajmuje się też ściganiem zbiegów, zwalczaniem przestępstw związanych z przekraczaniem granic stanów, a także piractwem w eterze.

Biuro śledcze poszukuje kandydatów do pracy mających różnorodne przygotowanie zawodowe. Aktualnie wśród najbardziej poszukiwanych przez FBI specjalistów są:  informatycy, inżynierowie elektrycy i mechanicy, naukowcy z przygotowaniem do pracy w laboratorium, dyplomowani księgowi, prawnicy z uprawnieniami adwokata, pracownicy organów ścigania oraz wojskowi i piloci.

Mile widziani są kandydaci władający językami obcymi. Wśród obecnie preferowanych języków wymienione są:  hiszpański, somalijski, chiński, mandaryński, koreański, arabski i rosyjski.

Osoba ubiegająca się o pracę w charakterze agenta FBI musi spełniać następujące warunki:

– być obywatelem USA

– mieć ukończone 23 lata, ale nie więcej niż 37 w chwili przyjęcia do pracy, ale wymóg ten nie obowiązuje oficerów federalnych organów ścigania oraz weteranów sił zbrojnych

– posiadać stopień bakałarza akredytowanej uczelni wyższej (collegeu lub uniwersytetu)

– mieszkać w USA  przez trzy z ostatnich pięciu lat, ale wymóg ten nie obowiązuje osób zatrudnionych przez rząd federalny na placówkach zagranicznych oraz  członków sił zbrojnych na służbie w zagranicznych bazach wojskowych, a także wpółmałżonków tych ostatnich

– posiadać ważne prawo jazdy i przynajmniej sześć miesięcy doświadczenia w prowadzeniu samochodu

Kandydaci do pracy w FBI powinni też posiadać trzy lata doświadczenia zawodowego w wymiarze pełnoetatowym (co najmniej 36 godzin tygodniowo), ale wymóg ten nie obowiązuje m.in.: informatyków różnych specjalności, osób ze znajomością języków obcych, które uzyskały wysokie noty z języków na teście FBI (wynik 3 lub wyżej), a także byłych stypendystów FBI, którzy odbyli staż z wyróżnieniem (3,0 GPA) oraz prawników i osoby posiadające stopnie naukowe magistra i doktora wraz z dwuletnim doświadczeniem zawodowym.

Ubiegający się o zatrudnienie w FBI muszą też zaliczyć test sprawności fizycznej.

Więcej informacji na temat możliwości pracy w FBI można znaleźć na stronie internetowej agencji: www.FBIJobs.gov

Oprac. Alicja Otap

a.otap@zwiazkowy.com

fot.Matt Campbell/EPA

 

Tags: agent, FBI, praca

Comments

 1. Kamil
  Kamil 6 kwietnia, 2015, 05:56

  Mam za sobą trudną przeszłość..
  Miałem problemy z ukończeniem szkoły, nie potrafiłem odnaleźć dla siebie miejsca.
  Nie widziałem siebie jako technika w fabryce, biurze czy budowie.
  Zawsze marzyłem o zajęciu ciekawym, z perspektywami, o czymś wymagającym.
  I tak zainteresowałem się pracą w FBI.
  Niestety długa i trudna droga przede mną.
  Mieszkam w Polsce i mam 25 lat, nie mam szkoły i słabo znam angielski. Jednak od roku staram się coś z tym zrobić i powoli aczkolwiek konsekwentnie do tego dążę.
  Uczę się na nowo, chcę skończyć szkołę oraz zdać maturę najlepiej jak tylko będę w stanie. Następie chcę wyjechać
  do U.S.A. i studiować tam psychologię.
  Po ukończeniu studiów mam zamiar ubiegać się o pracę w F

  Reply this comment
  • Carol
   Carol 29 lipca, 2015, 14:45

   Długa więc droga przed tobą, aczkolwiek nie wiem czy realna. Napisałeś iż słabo znasz angielski i na dodatek zamierzasz wyjechać na studia do USA. Obecnie studiuję psychiatrię właśnie we wspomnianym kraju, i mimo że uczyłam się angielskiego od najmłodszych lat, często zaglądam do słownika nie kojarząc jakiegoś słowa. Ale nie odbieram nadzieji i życzę powodzenia

   Reply this comment
  • annamaria
   annamaria 21 stycznia, 2016, 15:51

   Hej, jak Ci idzie? Anna

   Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*