Raport RE. Ponad 1,6 mln osób w europejskich więzieniach

fot.TryJimmy/pixabay.com

fot.TryJimmy/pixabay.com

W europejskich więzieniach przebywały w 2014 roku 1 600 324 osoby, a pierwsze miejsce pod względem liczby więźniów na 100 tys. mieszkańców oraz liczby kobiet w więzieniach zajmowała Rosja – wynika z opublikowanego we wtorek raportu Rady Europy za 2014 rok.

W rosyjskich więzieniach przebywało 671 tys. osób, w tym w aresztach śledczych 114 tys. Liczba więźniów w Rosji w stosunku do liczby ludności była czterokrotnie wyższa niż w innych krajach europejskich.

„Od 2005 roku liczba więźniów na 100 tys. mieszkańców Rosji spadła o 20 procent (z 574 do 467 osób), jednak w dalszym ciągu jest to cztery razy więcej niż średnio w innych krajach Rady Europy, gdzie jest 124 więźniów na 100 tys. ludzi” – zauważa się w raporcie. W Polsce w 2014 roku na 100 tys. osób przypadało 203,5 więźnia.

Drugie miejsce, za Rosją, pod względem liczby kobiet w więzieniach w stosunku do liczby ludności zajmuje Finlandia.

Ogółem kobiety stanowią stosunkowo małą część więźniów. Jednak są kraje, gdzie kobiety-więźniarki są nadreprezentowane (ponad 7 proc. całej więziennej populacji): San Marino (25 proc.), Andora (18,6 proc.), Monako (10,7 proc.), Finlandia (8 proc.), Węgry (7,7 proc.), Hiszpania (7,6 proc.). W Polsce stanowią 3,3 proc.

W większości krajów Europy Środkowej i Wschodniej odsetek zagranicznych więźniów nie przekracza 10 proc. (w Polsce 0,7 proc.), a w krajach Europy Zachodniej i Południowej są oni nadreprezentowani i stanowią od 25 do 96 procent całej więziennej populacji – najwięcej w Monako (96 proc.), Andorze (77 proc.), Szwajcarii (73 proc.).

Pod względem odsetka więźniów skazanych za zabójstwo pierwsze miejsce w Europie zajmowała w 2014 roku Albania (39,4 proc.), a drugie Rosja (27,1 proc.). Średni odsetek skazanych za zabójstwo w Europie to 12 proc.

Raport stwierdza również, że główną przyczynę odbywania kar więzienia w Europie stanowiły przestępstwa narkotykowe; wcześniej były to kradzieże.

W raporcie Rady Europy podkreślono też, że od 2011 roku przepełnienie w europejskich więzieniach zmniejszyło się, lecz nadal jest problemem w wielu krajach.

W państwach należących do Rady Europy największe przepełnienie panuje w więzieniach na Węgrzech, w Belgii, Macedonii, Grecji, Albanii, Hiszpanii, Francji, Słowenii, Portugalii, Serbii i we Włoszech. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Społeczeństwo

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*