Raport: 267 mld USD rocznie potrzeba, by do 2030 r. wyeliminować głód

fot.www.burntorangereport.com

fot.www.burntorangereport.com

Inwestycji w wysokości 267 miliardów dolarów rocznie potrzeba, aby do 2030 roku wyeliminować głód na świecie – podano w ogłoszonym w piątek wspólnym raporcie FAO, Międzynarodowego Funduszu Rozwoju Rolnictwa i Światowego Programu Żywnościowego.

W dokumencie, opublikowanym w Rzymie, gdzie znajdują się siedziby tych organizacji, wyjaśnia się, że konieczne są inwestycje zarówno w rolnictwie, jak i na terenach miejskich oraz w dziedzinie ochrony społecznej po to, by najubożsi mieli dostęp do żywności i mogli poprawić warunki życia.

Jak obliczono, w ciągu najbliższych 15 lat należy średnio wyasygnować 160 dolarów rocznie na każdą osobę, żyjącą w skrajnym ubóstwie.

W raporcie mowa jest o tym, że mimo postępów dokonanych w walce z głodem na świecie, z jego powodu cierpi wciąż około 800 milionów ludzi, przede wszystkim na terenach wiejskich.

Dyrektor generalny FAO (Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa) Jose Graziano da Silva następująco wyjaśnił przesłanie raportu: „Jeśli będziemy dalej szli naprzód, jak teraz, jakby nic się nie stało, zgodnie z logiką +business as usual+, do 2030 roku będzie wciąż ponad 650 milionów ludzi cierpiących głód”.

Zauważył następnie, że wymagana co roku kwota 267 miliardów dolarów to 0,3 globalnego PKB. „To relatywnie niska cena, jaką trzeba zapłacić, bo położyć kres chronicznemu głodowi” – dodał szef FAO.(PAP)

Categories: Społeczeństwo
Tags: 2030, głód, raport

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*