Psychika Amerykanów w kiepskiej formie

Amerykanie podupadają na zdrowiu …psychicznym. Jak pokazują najnowsze badania 45 milionów mieszkańców USA cierpiało w ubiegłym roku na jakąś formę choroby psychicznej. 11 milionów zmagało się z poważnymi schorzeniami. Niepokojący raport przedstawiła federalna administracja ds. walki z nałogami i chorobami psychicznymi (SAMHSA).

fot. Nieleczone problemy psychiczne czesto prowadzą do uzależnień, a nawet samobójstw

W najgorszej kondycji psychicznej są młodzi Amerykanie w wieku od 18 do 25 lat, wśród których odsetek osób z zaburzeniami psychicznymi sięga 30 proc. Najlepiej mają się osoby po 50 roku życia, wśród których odsetek ten nie przekraczał 14 proc. Średnio jednak co piąty mieszkaniec USA borykał się w ubiegłym roku z problemami natury psychicznej.

Specjaliści z SAMSHA jako najczęstsze schorzenie wskazują depresję, która często dotyka osoby nie mogące znaleźć zatrudnienia. Szefowa rządowej agencji Pamela Hyde podkreśla, że wiele osób nie otrzymuje odpowiednie pomocy i wsparcia, a wczesne symptomy problemów psychicznych bywają ignorowane. „Konsekwencja dla samych chorych, ale także dla ich bliskich i społeczności, w których żyją bywają często tragiczne. Nieleczona choroba psychiczna, w tym także depresja, mogą prowadzić do nadużywania alkoholu lub narkotyków, do rozpadu rodziny, braku produktywności a w niektórych przypadkach nawet do samobójstw” – mówi Pamela Hyde.

Rządowe statystki za 2009 rok rzucają światło na związek utarty pracy z pogłębiającymi się problemami psychicznymi. Wielu bezrobotnych najzwyczajniej nie stać na szukania profesjonalnej pomocy u psychologów lub psychiatrów. strata pracy wiąże się bowiem z utrata ubezpieczenia pokrywającego koszty leczenia.

Według danych SAMSHA ponad 6 milionów osób, cierpiących na problemy natury psychicznej nie skorzystało w ubiegłym roku z żadnej pomocy. Ponad 42 proc. przyznaje że nie było ich na to stać.

Na poważną depresję cierpiało blisko 15 milionów Amerykanów. 35 proc. z nich nie otrzymało w walce z tym schorzeniem profesjonalnej opieki.

Problemy natury psychicznej częściej dotykają kobiet niż mężczyzn. według rządowego raportu zmagało się z nimi blisko 24 proc. kobiet i 15,5 proc. mężczyzn.

MNP (Reuters)

Copyright ©2010 4NEWSMEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Categories: Społeczeństwo

Comments

 1. Solid
  Solid 19 listopada, 2010, 10:17

  Mieszkam w Stanach 26 lat i jak wynika z moich obserwacji amerykanie nie potrafią egzystować w kryzysie a to już efekt tego co Ich nauczono czy to w domu czy też szkole. Wiadomo też, że dobrobyt pozbawia człeka podstawowych instynktów samozachowawczych.

  Reply this comment
 2. kola
  kola 19 listopada, 2010, 11:51

  to nie jest wynik nauczenia ,to jest wynik ubezwlasnowolnienia , uzaleznienia. Wyprano im mozgi ,edukacja zmierza do tego aby jak najdrozej zrobic jak najglubszego. Niestety ale jest to tendencja ogolno-swiatowa. Bo takim czlowiekiem latwiej sie steruje, gdy pozbawi sie go podstawowych instyktow samozachowawczych.

  Reply this comment
 3. kicia
  kicia 19 listopada, 2010, 12:43

  Co mi sie kiedys wydawalo dziwne, to to, ze jesli chcialam cos kupic za gotowke, to nie dawali dobrego ..dealu, musialam miec -historie kredytowa, ;(, a teraz to wiadomo jak jest. Amerykanie (w wiekszosci)
  nie potrafia zyc bez kredytow, ale ICH teraz nie za bardzo moga dostac, dlatego depresja, zalamania psychiczne i Bog wie co tam jeszcze :((((

  Reply this comment
 4. Megi
  Megi 19 listopada, 2010, 19:34

  Za duzo maja i z tego dobrobytu im sie w gluwce przewrucilo.
  A apetyt rosnie z miarom jedzenia.

  Reply this comment
 5. kicia
  kicia 19 listopada, 2010, 19:49

  rowniez jest b. duzo biednych, banki zabieraja domy, bezrobocie sie nie zmniejsza, w takiej sytuacji kazdy by mial zlamana psychike :(. mam nadzieje, ze jednak idzie (powoli) ku lepszemu 🙂

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*